Zakończyły się uzgodnienia dotyczące projektowanych zmian w ustawie o systemie oświaty (tzw. „ustawa przedszkolna). Generalny Inspektor Danych Osobowych zwraca uwagę, że planowane brzmienie przepisów dotyczących rekrutacji do przedszkoli pozwala gromadzić więcej danych, niż to wynika z potrzeb rekrutacji, a ponadto nie określa czasu, przez jaki placówki mogą przechowywać dane osobowe rodziców dzieci.
Resort edukacji chce rozwiązać problem zapewnienia prywatności uczniom pełnoletnim, poprzez uniemożliwienie rodzicom wglądu w jego oceny. Obecnie trwają prace nad zmianą przepisów rozporządzenia o ocenianiu tak, by pełnoletni uczeń mógł zastrzec, że nie chce by jego rodzice byli informowani o jego postępach i trudnościach w nauce.
Wysokość odpisów na fundusz socjalny w szkole w 2013 roku będzie taka sama, jak w roku 2012 oraz 2011. 1 stycznia 2013 r. wszedł w życie przepis zamrażający wysokość odpisów na ZFŚS pracowników niepedagogicznych na kolejny rok.
Rząd przyjął założenia „Ustawy przedszkolnej”, zmieniającej płatność za przedszkola. Zmiany wprowadzają mniejsze opłaty dla rodziców za dodatkowe godziny w przedszkolu - od 1 września 2015 r. wszystkie dodatkowe godziny powyżej pięciu bezpłatnych będą opłacane przez rodziców w wysokości 1 zł. Projekt został przesłany do konsultacji społecznych.
Do sejmu wpłynął projekt ustawy zmieniającej Kodeks pracy w zakresie zasad udzielania urlopu wychowawczego. Maksymalny wymiar urlopu nadal będzie wynosił 36 miesięcy i aby z niego z korzystać w całości, każdy z rodziców będzie musiał wykorzystać swoją, miesięczną jego część.
1 stycznia 2013 r. mają wejść w życie zmienione przepisy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym. Trzynastkę za 2012 r., mimo nieprzepracowania 6 miesięcy, otrzymają także osoby korzystające m.in. z dni opieki nad dzieckiem do lat 14 i zwolnienia na chore dziecko.
W związku z podwyższaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn pojawiły się obawy, że obligatoryjne rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela w związku z ukończeniem 65 roku życia spowoduje, że nauczyciele zostaną bez pracy i bez prawa do emerytury. Tak się jednak nie stanie, bowiem zgodnie z projektem zmiany Karty Nauczyciela, nauczyciele będą mogli pracować do 67 roku życia, a nawet dłużej.
Do 37 miesięcy urlopu wychowawczego w 5 częściach - takie zmiany od nowego roku wprowadza resort pracy. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów Kodeksu pracy do wytycznych unijnych. Dowiedz się, czy z nowych przepisów skorzystają także osoby, które rozpoczną urlop wychowawczy przed 1 stycznia 2013 r.
1 sierpnia 2012 r. weszły w życie przepisy ustawy o SIO, które w konsekwencji zmieniają ustawę o systemie oświaty.
MEN skierowało do konsultacji społecznych rozporządzenie zmieniające organizację kuratoriów oświaty. Nowe struktury kuratoriów oświaty mają bardziej odpowiadać zadaniom związanym ze sprawowaniem nadzoru pedagogicznego oraz zapewnić sprawną realizację zadań w tym zakresie.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty