Zmiana Karty Nauczyciela ma pozbawić nauczycieli prawa do dodatków socjalnych. O zasiłek na zagospodarowanie będą mogli ubiegać się jeszcze nauczyciele, którzy uzyskają stopień nauczyciela kontraktowego do 31 grudnia 2013 r. Ostatnim bastionem szczególnych uprawnień pozostaje dodatek wiejski, jednakże jego wysokość będzie sztywno ustalona w ustawie. Poznaj szczegóły.
Zdaniem resortu edukacji niektóre świadczenia socjalne dla nauczycieli straciły już swoje przeznaczenie. Od 1 stycznia 2014 r. nauczyciele nie będą mieli już prawa do dodatku mieszkaniowego, lokalu mieszkalnego i działki gruntu rolnego. Nauczyciele korzystający z lokalu mieszkalnego oraz użytkujący działki gruntu rolnego na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowają te uprawnienia przez okres, na jaki je im przyznano.
Prawo do wystąpienie z wnioskiem o zasiłek na zagospodarowanie ma obecnie nauczyciel, który spełnia łącznie następujące warunki (art. 61 ust. 1 i ust. 2 KN):
Nauczyciele, którzy do 31 grudnia 2013 r. spełnią powyższe warunki, otrzymają zasiłek na zagospodarowanie na dotychczasowych zasadach.
Ostatnim dodatkiem socjalnym przysługującym nauczycielom będzie dodatek wiejski. Otrzymają go nauczyciele posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, świadczący pracę w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5.000 mieszkańców. Wysokość dodatku będzie ustalona proporcjonalnie do obowiązkowego wymiaru zajęć, w wysokości:
W fazie konsultacji projektu założeń do nowej Karty Nauczyciela, z takim rozwiązaniem nie zgadzał się Związek Nauczycielstwa Polskiego. Więcej w artykule „ZNP nie zgadza się na zmiany w Karcie Nauczyciela”. Ministerstwo jednak nie zmieniło zasad ustalania wysokości dodatku wiejskiego.
O planowanych zmianach w Karcie Nauczyciela przeczytasz także w artykułach:
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń