Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Projekty aktów prawnych dla oświaty

Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat planowanych zmian w prawie oświatowym. Dzięki stale aktualizowanym informacjom zyskasz pewność, że jesteś na bieżąco z przepisami i że żadna zmiana w prawie Cię nie zaskoczy! Zakładka „Projekty aktów prawnych dla oświaty” zawiera wszystkie najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć już na etapie prac legislacyjnych, dlatego staramy się nie ominąć żadnego ważnego projektu. Tu również omawiamy ważne zmiany w szkolnictwie 2017. Sprawdź, jakie zmiany mogą dotyczyć Twojej placówki i jak się do nich przygotować. A jeśli chcesz mieć pewność, że opisane tu przepisy weszły w życie, sprawdź je w zakładce „Zmiany w prawie oświatowym”.

Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli za 2024 r. – nowy formularz

Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli za 2024 r. – nowy formularz

Sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli za 2024 r. dokonywane w celu analizy wydatków na ich wynagrodzenia i wypłaty jednorazowego dodatku uzupełniającego będzie sporządzane na nowym formularzu. Zmiana wynika z konieczności uwzględnienia wskaźnika 2,308% zwiększającego kwotę bazową dla nauczycieli początkujących.

Podstawa programowa dla zawodu „opiekun medyczny” - zmiany

Będą zmiany w podstawie programowej dla zawodu „opiekun medyczny”

Od 1 lutego 2025 r. obowiązywać będzie zmieniona podstawa programowa w zawodzie „opiekun medyczny”. Sprawdź, co zmieni się w podstawie programowej dla wskazanego zawodu.

Świadczenie początkowe zamiast odprawy dla pracownika – Terytorialsa

Świadczenie początkowe zamiast odprawy dla pracownika – Terytorialsa

Obecnie pracownik powołany do terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia. Odprawę dla pracownika – Terytorialsa ma zastąpić świadczenie początkowe wypłacane przed wojsko.

Zmiany w organizacji religii w szkołach – 1 godzina od września 2025

Zmiany w organizacji religii w szkołach – 1 godzina od września 2025

Ukazał się projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Przewiduje on, że od września 2025 religia i etyka w szkołach będzie się odbywać w wymiarze 1 godziny oraz że lekcje te będą ulokowane na pierwszej lub ostatniej godzinie zajęć. Czy zmiany dotyczą również przedszkoli?

6 rozwiązań pomocowych dla uczniów i szkół z terenów powodziowych – jest projekt specustawy

6 rozwiązań pomocowych dla uczniów i szkół z terenów powodziowych – jest projekt specustawy

Rząd przyjął projekt ustawy, który wprowadza rozwiązania dotyczące walki ze skutkami powodzi. Wiele z nich dotyczy oświaty, kształcenia uczniów z terenów powodziowych oraz pomocy finansowej dla tych uczniów. Sprawdzamy, jakie rozwiązania proponuje rząd i kiedy mogą wejść w życie.

Dotacja celowa na wychowanie przedszkolne - zmiany

Dotacja celowa na wychowanie przedszkolne z pominięciem dzieci z Ukrainy

Na wzór rozwiązań z lat ubiegłych także w 2024 r. dotacja celowa na wychowanie przedszkolne nie będzie mogła być wydatkowana na dzieci z Ukrainy. Wynika to z finansowania wychowania przedszkolnego tej grupy dzieci z Funduszu Pomocy. Rozporządzenie przewidujące takie wyłączenie ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu.

E-doręczenia w szkołach – będzie okres przejściowy

E-doręczenia w szkołach i placówkach oświatowych – okres przejściowy do 31 grudnia 2025 r.

Wdrożenie e-doręczeń w szkołach i placówkach oświatowych ma nastąpić 1 stycznia 2025 r. Jednak do 31 grudnia 2025 r. będzie obowiązywał okres przejściowy, w trakcie którego nadal będzie można stosować dotychczasowe rozwiązania.

Wynagrodzenie zasadnicze nie będzie mogło być niższe od płacy minimalnej

Wynagrodzenie zasadnicze nie będzie mogło być niższe od płacy minimalnej

Szkoły i placówki oświatowe czeka bardzo ważna zmiana dotycząca płac. Wynagrodzenie zasadnicze pracownika nie będzie mogło być niższe niż ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę. Zmianę przewidziano w nowej ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, której projekt opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji. W tym zakresie ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2026 r.

Nauczanie indywidualne będzie możliwe także w szkole

Nauczanie indywidualne będzie możliwe także w szkole

Szykuje się istotna zmiana w organizacji indywidualnego nauczania oraz indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeżeli projekt nowelizacji rozporządzenia wejdzie w życie, to możliwe stanie się organizowanie zajęć w ramach takiego nauczania na terenie przedszkola i szkoły. Sprawdzamy, w jakich przypadkach uczniowie i dzieci będą mogły skorzystać z takiej możliwości.

af5233ed9fe03998dc59c165ede84b6404ac4d61-xlarge (1)

15 mln zł na programy edukacyjne w ramach wychowania patriotycznego i kanon wycieczek szkolnych

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o wychowaniu patriotycznym autorstwa posłów PSL. Przewiduje on zmiany m.in. w ustawie – Prawo oświatowe i Karcie Nauczyciela. Wśród nich na uwagę zasługują zwłaszcza plany powstania nowych programów edukacyjnych o łącznej wartości ok. 15 mln zł a także obowiązkowy kanon wycieczek szkolnych. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2025 r.

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty