Wynagrodzenie zasadnicze nie będzie mogło być niższe od płacy minimalnej

Michał Kowalski
Data publikacji: 27 sierpnia 2024 r.
Poleć znajomemu
Wynagrodzenie zasadnicze nie będzie mogło być niższe od płacy minimalnej

Szkoły i placówki oświatowe czeka bardzo ważna zmiana dotycząca płac. Wynagrodzenie zasadnicze pracownika nie będzie mogło być niższe niż ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę. Zmianę przewidziano w nowej ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, której projekt opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji. W tym zakresie ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2026 r.

Ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę według unijnej dyrektywy

Nowa ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ma na celu dostosowanie stanu prawnego do wymogów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Dyrektywa ta obliguje państwa członkowskie do ustanowienia niezbędnych procedur ustalania i aktualizowania ustawowych wynagrodzeń minimalnych.

Wynagrodzenie zasadnicze nie niższe niż minimalne

Najważniejszą zmianą jest zrównanie minimalnego wynagrodzenia za pracę z wynagrodzeniem zasadniczym. Oznacza to, że wysokość wynagrodzenia zasadniczego pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie będzie mogła być niższa od wysokości płacy minimalnej. Rozwiązanie to będzie proporcjonalnie stosowane w przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze.

Do płacy minimalnej będzie zaliczane wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze.

Wynagrodzenie zasadnicze zrównane z płacą minimalną – jak tłumaczy to ustawodawca

Ta bardzo istotna zmiana została następująco wyjaśniona w uzasadnieniu projektu: „Celem wprowadzenia ww. zmiany jest zapewnienie bardziej sprawiedliwego i przejrzystego kształtu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz przywrócenie motywacyjnego charakteru poszczególnym składnikom wynagrodzenia (np. dodatkowi funkcyjnemu, premii, nagrodzie, dodatkowi specjalnemu i innym dodatkom), które obecnie często stanowią uzupełnienie do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę. W takich przypadkach dodatki te przestały pełnić rolę gratyfikacji i uznania pracownika za posiadane przez niego np. doświadczenie zawodowe, sprawowanie dodatkowych funkcji czy też uzyskane wyniki w pracy.”

Ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę – nowe zasady od 1 stycznia 2026 r.

Choć nowa ma wejdź w życie 14 listopada 2024 r. to jednak dotychczasowe zasady w zakresie wliczania składników wynagrodzenia do płacy minimalnej mają zostać utrzymane do końca 2025 r. Zasada, zgodnie z którą wynagrodzenie zasadnicze nie będzie mogło być niższe od minimalnego, ma obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Podwyżki minimalnego wynagrodzenia – 1 stycznia i 1 lipca

Utrzymano terminy podwyższania ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nadal będzie to:

  • 1 stycznia i 1 lipca – jeżeli prognozowany na rok następny wskaźnik średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem wynosi co najmniej 105%,
  • wyłącznie 1 stycznia – jeżeli wskaźnik jest niższy.
Źródło:
  • Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql