Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o wychowaniu patriotycznym autorstwa posłów PSL. Przewiduje on zmiany m.in. w ustawie – Prawo oświatowe i Karcie Nauczyciela. Wśród nich na uwagę zasługują zwłaszcza plany powstania nowych programów edukacyjnych o łącznej wartości ok. 15 mln zł a także obowiązkowy kanon wycieczek szkolnych. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2025 r.
Opracowanie: Michał Kowalski
Ideą projektu ustawy o wychowaniu patriotycznym, jak wskazuje się w uzasadnieniu projektu, jest wykorzystanie systemu oświaty w celu inspirowania uczniów do:
upowszechniania tradycji narodowej i państwowej, w szczególności polskich tradycji wolnościowych, demokratycznych i modernizacyjnych,
troski o materialne i niematerialne dziedzictwo narodowe.
Ponadto szkoły będą miały za zadanie upowszechniać wiedzę o zasadach zrównoważonego rozwoju, w tym troskę o klimat i środowisko naturalne, ale też kształtować postawy sprzyjających jego wdrażaniu w skali lokalnej, krajowej oraz globalnej.
W związku z wprowadzeniem programów edukacyjnych. projekt przewiduje nałożenie na szkoły nowych obowiązków związanych z organizacją wyjść i wycieczek do miejsc związanych z:
polskimi tradycjami wolnościowymi, demokratycznymi i modernizacyjnymi,
materialnym i niematerialnym dziedzictwem narodowym (w tym także miejsca atrakcyjne przyrodniczo, w tym parki narodowe i pomniki przyrody).
Co ciekawe, wycieczki będą organizowane również do jednostek wojskowych i przedsiębiorstw. Powstanie tym samym swoisty kanon obowiązkowych wyjść i wycieczek szkolnych.
Na sfinansowanie realizacji tych zadań jednostki samorządu terytorialnego prowadzące szkoły mają otrzymać dotację celową. Dodatkowo projekt przewiduje konieczność zwiększenia środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli.
Poselski projekt przewiduję powstanie nowej Komisji Edukacji Narodowej. Ma ona pełnić rolę organu eksperckiego odpowiedzialnego m.in. za:
przyjmowanie strategii edukacyjnej państwa,
opiniowanie projektów aktów prawnych z zakresu prawa oświatowego,
opiniowanie pozostałych kluczowych decyzji w tej sferze.
Samorzad.pap.pl
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń