4 zmiany w podstawie programowej dla zawodu „opiekun medyczny”
Zmiany przewidziane w projekcie dotyczą przede wszystkim podstawy programowej dla zawodu „opiekun medyczny” w zakresie aktywizacji i zwiększania samodzielności osób chorych i niesamodzielnych przez dostosowywanie form tej aktywizacji do ich stopnia sprawności i potrzeb. Przedstawiają się one następująco”:
- Zmodyfikowano jeden z celów kształcenia w zawodzie, który ma brzmieć: „wykonywania czynności z zakresu elementów gimnastyki ogólnousprawniającej”.
- Jednej z jednostek efektów kształcenia nadano nowe brzmienie: „MED.14.8. Prowadzenie przyłóżkowej aktywizacji pacjentów leżących”. Z konsekwencji zmodyfikowano wszystkie przyporządkowane do tej jednostki efekty kształcenia i kryteria ich weryfikacji.
- Dodano dodatkowe wyposażenie umożliwiające realizację zmienionych treści nauczania w zakresie jednostki efektów kształcenia „MED.14.8. Prowadzenie przyłóżkowej aktywizacji pacjentów leżących”: maty poślizgowe, deski do transferu pacjenta, podnośniki pacjenta jezdne oraz sufitowe, rotory przyłóżkowe i przybory służące do pełnego odciążenia kończyn oraz tułowia.
- W zakresie jednostki efektów kształcenia „MED.14.6. Wykonywanie wybranych czynności z zakresu opieki medycznej” zmodyfikowano jedno z kryteriów weryfikacji – z „wykonuje odłączenie wlewu kroplowego” na ,,wykonuje zamknięcie zacisku kontrolującego przepływ infuzji”.
W projekcie przewidziano także zmiany w podstawie programowej dla zawodu „animator rynku książki” o charakterze porządkującym.
Znowelizowane podstawy programowe mają być stosowane od 1 lutego 2025 r.
Źródło:
- Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego
Opracowanie: Michał Kowalski