Świadczenie początkowe zamiast odprawy dla pracownika – Terytorialsa

Data publikacji: 8 października 2024 r.
Poleć znajomemu
Świadczenie początkowe zamiast odprawy dla pracownika – Terytorialsa

Obecnie pracownik powołany do terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia. Odprawę dla pracownika – Terytorialsa ma zastąpić świadczenie początkowe wypłacane przed wojsko.

Jest odprawa dla pracownika – Terytorialsa

Pracownik powołany do terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje w razie ponownego powołania do tej samej służby (art. 306 ustawy o obronie Ojczyzny).  Koszt odprawy ponosi pracodawca, jednakże może on ubiegać się o zwrot kosztów zarówno wypłaconej odprawy, jak i kosztów związanych z zastępstwem w czasie nieobecności pracownika (za wyjątkiem wynagrodzenia dla pracownika zatrudnionego na zastępstwo).  

Jak wynika z informacji zamieszczonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej „Pracodawca może ubiegać się o zwrot wydatków (rekompensatę) z tytułu zatrudnienia nowego pracownika na zastępstwo Terytorialsa lub powierzenia tego zastępstwa innemu pracownikowi, który jest zatrudniony u tego pracodawcy. 

  • Zwrot pieniędzy przysługuje m.in. za:
    • przeszkolenie pracownika, który będzie pełnił zastępstwo (zarówno koszty dotyczące zatrudnienia nowej osoby, jak i pracownika już zatrudnionego, który ma pełnić obowiązki podczas nieobecności pracownika pełniącego terytorialną służbę wojskową),
    • wszelkie opłaty wynikające z przeprowadzenia badań przed objęciem przydzielonego lub powierzonego stanowiska pracy,
    • przydzielenie odzieży ochronnej, obuwia, etc. – jeśli wynika to z przepisów prawa,
    • zapewnienie koniecznych ubezpieczeń, związanych ze specyfiką wykonywanego zawodu.

Świadczenie pieniężne dla pracodawcy nie obejmuje wynagrodzenia wypłacanego zastępującemu pracownikowi.

  • W celu uzyskania zwrotu ww.  kosztów, pracodawca musi:
    • złożyć wniosek w sprawie wypłaty świadczenia do Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego (WSzW), właściwego miejscowo dla siedziby pracodawcy oraz dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające poniesione koszty,
    • wniosek musi być złożony nie później niż 90 dni od dnia zwolnienia żołnierza z pełnienia TSW rotacyjni

Dodatkowo pracodawca może ubiegać się również o zwrot kosztów odprawy wypłacanej jednorazowo Terytorialsowi będącemu żołnierzem rezerwy w momencie powołania do pełnienia TSW.” (źródło: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/uprawnienia-i-powinnosci).

Będzie świadczenie początkowe dla terytorialsów

Zamiast 2-tygodniowej odprawy od pracodawcy, żołnierz Obrony Terytorialnej (żołnierz OT) ma otrzymywać świadczenie początkowe w wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Świadczenie początkowe:

  • będzie przyznawać dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz OT pełni służbę;
  • wypłaca jednostka wojskowa, na której zaopatrzeniu finansowym żołnierz pozostaje.

Świadczenie otrzymają jednak jedynie ci terytorialsi, którzy ukończą szkolenie podstawowe lub wyrównawcze. Jest to świadczenie jednorazowe (art. 480a planowanego brzmienia ustawy o obronie Ojczyzny).

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Obecnie została uchwalona przez Sejm i przekazana do prac w Senacie.
 Opracowanie: Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql