Pytanie: Jako osoba fizyczna prowadzę szkołę ponagimnazjalną (szkoła niepubliczna o uprawnieniach szkoły publicznej). W zmianie ustawy o systemie oświaty doczytałam (art. 50, 51, 52, 53, 54, 55 i 56), że nie muszę powoływać rady rodziców ani samorządu szkolnego. Czy dobrze zinterpretowałam artykuły? Chciałabym nanieść poprawki do mojego statutu.
Pytanie: Czy nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze, tj. 5/18 i 7/18, mają obowiązek uczestniczyć w zebraniach rady pedagogicznej?
Pytanie: Czy konieczne jest przekazanie do organu prowadzącego wyciągu z protokołu rady pedagogicznej dotyczącego zaopiniowania projektu organizacyjnego szkoły ?
Pytanie: Czy w ankiecie dla uczniów dyrektor szkoły może zadać pytanie, w którym nauczyciel ma być przez ucznia oceniony? Nie wiem co ma podlegać ocenie. Wydaje mi się, że od oceniania pracy nauczycieli są inne organy do tego powołane. Chyba, że ma to się odbyć na zasadzie uczeń lubi, bądź nie lubi nauczyciela lub jego lekcji. W innej sytuacji, czy to nie byłoby naruszenie dóbr osobistych nauczyciela?
Pytanie: Podczas ostatniej konferencji rady pedagogicznej, nauczycielka która protokołowała przebieg obrad (jednocześnie zabierała często głos, rzucała oskarżenia), dokonała zapisów w protokole posiedzeń rady pedagogicznej niezgodnych z przebiegiem konferencji. Jak postąpić w tej sytuacji? Czy należy wnioskować o nieprzyjęcie protokołu na najbliższym posiedzeniu rady pedagogicznej? Czy w głosowaniu o nieprzyjęcie protokołu powinni brać udział tylko nauczyciele, którzy byli na ostatniej konferencji i są świadkami jej przebiegu? Co w przypadku nieprzyjęcia protokołu? Czy należy sporządzić nowy protokół odzwierciedlający rzeczywisty przebieg obrad?
Pytanie: W jaki sposób nauczyciel będący opiekunem samorządu uczniowskiego może z tej funkcji zrezygnować?
Pytanie: Jestem przewodniczącą rady rodziców w szkole podstawowej, w której działa także rada szkoły. Rada rodziców do tej pory nie prowadziła gospodarki finansowej, gdyż zrzekła się jej na początku swojej działalności w 2007 r., na rzecz rady szkoły . Obecnie rada rodziców chce podjąć się gromadzenia funduszy z dobrowolnych składek rodziców i innych źródeł, lecz znalazła się w centrum krytyki ze strony rady szkoły i dyrektora. Na spotkaniu prezydiów obu rad rada szkoły starała się podważyć zasadność prowadzenia tego typu działalności przez radę rodziców. Czy zasadne jest prowadzenie tego typu działalności przez obie rady, w jednej szkole, w świetle art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, który umożliwia radzie szkoły gromadzenie funduszy z dobrowolnych składek oraz innych źródeł ?
Pytanie: Jesteśmy ośrodkiem szkolno-wychowawczym, jednostką nadrzędną jest starostwo powiatowe. W naszej jednostce mamy internat oraz stołówkę w której przygotowywane są posiłki dla wychowanków. Za te posiłki powinni płacić rodzice zgodnie z obowiązującą w naszej placówce stawką żywieniową (8zł/dzień). Rodzice nagminnie uchylają się od opłat, rosną wobec tego zaległości. Wpłacane kwoty za wyżywienie są dochodami naszego ośrodka, które przekazujemy jednostce nadrzędnej w całości. Jak prawidłowo postąpić w przypadku opisanym powyżej, tzn. jak prawnie wyegzekwować należności od rodziców?
Pytanie: Jestem rodzicem dziecka uczęszczającego do kl. 0 pewnej szkoły podstawowej. W styczniu br. wszyscy rodzice tej klasy zwrócili się z prośbą do dyrektora o pozostawienie wychowawcy na następny etap edukacji w kl. I-III i o spotkanie z dyrektorem w celu przedyskutowania tej sprawy. Dyrektor jednak nie dał nam odpowiedzi ani odmownej, ani akceptującej naszą prośbę. Nie ma formalnych przeszkód, by ten nauczyciel nie mógł być nadal wychowawcą. Czy dyrektor ma prawo odmówić rodzicom takiej prośby i na jakiej podstawie?
Pytanie: Mam ucznia, który notorycznie przeszkadza w prowadzeniu lekcji, nie reaguje na polecenia nauczyciela. Osiąga bardzo słabe wyniki w nauce. Matka dziecka nie kontaktuje się ze szkołą, nie odpowiada na wezwania pisemne wychowawcy. Nie przychodzi też na zebrania. Czy istnieje jakaś prawna możliwość zmuszenia rodzica do stawienia się w szkole?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty