Aktualne przepisy dopuszczają jedynie przeprowadzenie konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu ósmoklasisty. Przepisy nie zezwalają zatem na organizację innych zajęć lekcyjnych.
Pytanie: Czy dziecko realizujące obowiązek szkolny poza szkołą (w edukacji domowej), może realizować przedmioty z klasy starszej? Np. w V klasie zaliczać chemie? Na prośbę rodziców.
Pytanie: Rodzic złożył wniosek o edukację domową, decyzja dyrektora pozytywna. Teraz rodzic chce wrócić do edukacji w systemie szkolnym - ze względu na nauczanie zdalne. Wiem, że jak będzie powrót do stacjonarnego nauczania, rodzic znowu wyjdzie z wnioskiem o nauczanie domowe. Jak zaradzić takim postępowaniom rodzica?
Likwidacja podziału na grupy na zajęciach z obowiązkowym podziałem powinna mieć uzasadnienie w zmianie liczebności uczniów w danym oddziale oraz być zatwierdzona w aneksie do arkusza organizacji. Przepisy wydane w okresie epidemii nie wprowadzają zmian do dotychczasowych przepisów.
Pytanie: Matka złożyła w szkole wniosek o edukację domową. Dyrektor udzielił zezwolenia, ale rodzic chce, by jednak dziecko wróciło do szkoły. Czy ma prawo odmówić cofnięcia zgody na wniosek? Czy pandemia może być powodem odmowy cofnięcia decyzji?
Pytanie: Czy w ramach godzin do dyspozycji dyrektora można połączyć uczniów z różnych klas – międzyoddziałowo? Czy jest określona liczba uczniów na takich zajęciach?
Pytanie: Czy praktyki zawodowe w szkole policealnej mogą być realizowane w warsztatach szkolnych i u pracodawców zagranicznych? Czy za praktyki zawodowe zagraniczne szkoła może płacić organizatorowi takich praktyk?
Pytanie: Pytanie dotyczy obecności rodziców podczas prowadzonych zajęć online. Rodzic poinformował, że będzie sprawdzał metody nauczania jednej z nauczycielek. Jakie przepisy obowiązującego prawa dają taką możliwość? Dodam, że w szkole obowiązuje regulamin nauki zdalnej, co prawda nie ma w nim o tym mowy.
Pytanie: Czy liczba dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego jest zależna od "wskazań" do orzeczenia? Czy nauczyciel współorganizujący w takiej sytuacji zajmuje się wszystkimi uczniami, którzy posiadają orzeczenie w danej klasie?
Pytanie: Zapytanie dotyczy próbnej matury. Czy w tym czasie wolno przeprowadzić taki egzamin w szkole? Wiem, że na ten moment przepisy tego nie regulują. Nauczycielom zależy jednak, by zrobić to jak najwcześniej i czekanie do powrotu do szkół w formie stacjonarnej wydaje się zbyt odległe.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty