W niektórych przypadkach skutki działań dotychczasowego dyrektora mogą wystąpić dopiero w trakcie kadencji nowego. Czy jest to dopuszczalne? Czy też dotychczasowy dyrektor powinien powstrzymać się od tego typu czynności? Wyjaśnienie w artykule.
Długotrwała nieobecność wicedyrektora może mieć wpływ na funkcjonowanie szkoły. W takiej sytuacji dyrektor może zastanawiać się nad wymianą wicedyrektora. Czy jego długotrwała nieobecność może być podstawą odwołania z funkcji kierowniczej.
Każdy może zrezygnować z dalszego pełnienia funkcji kierowniczej. W następstwie rezygnacji zostanie on z niej odwołany po upływie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Dotyczy to dyrektora, wicedyrektora, jak i pełniącego inną funkcję kierowniczą. Sprawdź, czy można cofnąć taką rezygnację.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której dyrektor szkoły chce odejść na emeryturę. Wymaga to oczywiście rozwiązania stosunku pracy. Czy konieczne jest również odwołanie z funkcji kierowniczej poprzedzone rezygnacją z jej pełnienia?
W niektórych przypadkach istnieje możliwość zlikwidowania stanowiska wicedyrektora. Samo to jednak nie jest wystarczające. Sprawdź, jak dokonać takiej likwidacji i jakie czynności podjąć oprócz niej.
Pytanie: Organ prowadzący wystąpił do kuratora oświaty z wnioskiem o wydanie opinii w przedmiocie odwołania dyrektora szkoły z funkcji kierowniczej bez wypowiedzenia? Czy opinia kuratora powinna być przekazana dyrektorowi?
Urlop zdrowotny trwa zazwyczaj rok. Jeśli z urlopu dla poratowania zdrowia skorzysta nauczyciel zajmujący stanowisko kierownicze w szkole, dezorganizuje to pracę placówki. Sprawdź, czy możliwe jest odwołanie nauczyciela z funkcji kierowniczej z tego powodu, że korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia i w związku z tym nie może pełnić swoich obowiązków.
Pytanie: Dyrektor szkoły kończy kadencję w dniu 31 sierpnia 2021 r. Zamierza odejść na świadczenie kompensacyjne. Czy w związku z tym może pominąć swoją osobę w arkuszu organizacyjnym?
Pytanie: Z uwagi na problemy zdrowotnej wicedyrektor złożył podanie o jak najszybsze zwolnienie go z obowiązku pełnienia funkcji kierowniczej. Czy istnieje taka możliwość?
Pytanie: Kto i w jakiej formie odwołuje kierownika świetlicy, który chce zrezygnować ze stanowiska?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty