Urlop zdrowotny trwa zazwyczaj rok. Jeśli z urlopu dla poratowania zdrowia skorzysta nauczyciel zajmujący stanowisko kierownicze w szkole, dezorganizuje to pracę placówki. Sprawdź, czy możliwe jest odwołanie nauczyciela z funkcji kierowniczej z tego powodu, że korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia i w związku z tym nie może pełnić swoich obowiązków.
Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia:
1) w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia:
a) choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub
b) choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę, lub
2) na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową
- w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku (art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela).
Ustawa Prawo oświatowe przewiduje tylko 4 sytuacje, w których możliwe jest odwołanie nauczyciela z funkcji kierowniczej. A są to:
1. złożenie rezygnacji
2. ustalenie negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 57 ust. 2 w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli – bez wypowiedzenia,
3. złożenie przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 56 ust. 3;
4. przypadki szczególnie uzasadnione, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 8, dla uczniów szkół artystycznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego – ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia (art. 66 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe).
Przedstawiony problem rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 kwietnia 2020 r. Sąd wskazał bowiem, że korzystanie przez nauczyciela pełniącego funkcje kierownicze z urlopu dla poratowania zdrowia nie stanowi podstawy do jego odwołania na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo oświatowe. „Zdarzenie to nie ma bowiem charakteru niezwykłego, nieprzewidywalnego, wskazującego, że nauczyciel nie może pełnić powierzonej mu funkcji. Nie można również uznać, że korzystanie przez nauczyciela z przewidzianego przez Kartę Nauczyciela uprawnienia, destabilizuje pracę placówki oświatowej. Władze zarządzające placówką oświatową powinny bowiem tak zorganizować jej prace, aby na czas urlopu nauczyciela, praca placówki przebiegała bez zakłóceń.” (sygn. akt I OSK 4450/18).
Orzecznictwo:
· Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 kwietnia 2020 r. (sygn. akt I OSK 4450/18).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń