Długotrwała nieobecność wicedyrektora może mieć wpływ na funkcjonowanie szkoły. W takiej sytuacji dyrektor może zastanawiać się nad wymianą wicedyrektora. Czy jego długotrwała nieobecność może być podstawą odwołania z funkcji kierowniczej.
Nauczyciel może zrezygnować z funkcji kierowniczej. W takim przypadku jest on z niej odwoływany z zachowaniem 3-miesięcznego wypowiedzenia.
Rezygnacja nie jest jednak obowiązkiem nauczyciela.
Jeśli wicedyrektor nie zrezygnuje z funkcji kierowniczej, wówczas można rozważyć odwołanie go w trybie natychmiastowym - z uwagi na wystąpienie szczególnie uzasadnionego przypadku. W tym miejscu warto przytoczyć fragment uzasadnienia wyroku NSA z 4 października 2017 r. I OSK 365/17: "Może jednak zdarzyć się tak, że długotrwała nieobecność dyrektora, w czasie której nie ma z nim kontaktu poza kolejnymi zwolnieniami lekarskimi przesyłanymi przez niego pocztą, będzie skutkowała odwołaniem go ze stanowiska. Ilość bieżącej pracy, kompetencji i obowiązków dyrektora placówki może w przypadku jego przedłużającej się nieobecności być nie do wykonania przez wicedyrektora, chociażby z braku tak szerokiej wiedzy i kwalifikacji w zakresie zarządzania oświatą. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem aby ustabilizować sytuację szkoły, może okazać się zmiana na stanowisku jej dyrektora."
Uzasadnienie to dotyczy dyrektora, ale pozwala wyciągnąć pewne wnioski. Otóż jeżeli długotrwała nieobecność wicedyrektora destabilizuje pracę placówki, wówczas zasadne byłoby odwołanie go z funkcji kierowniczej ze skutkiem natychmiastowym. Wszak wicedyrektora nie można zastąpić - nie przewiduje się instytucji zastępcy wicedyrektora.
Po odwołaniu możliwe jest oczywiście powołanie nowego wicedyrektora.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń