Nauczyciel zwolniony z pracy na podstawie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela otrzymuje odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. W przeciwieństwie do odprawy emerytalno-rentowej, odprawa z art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela może być wypłacana kilka razy. Sprawdź szczegóły dotyczące wypłaty kolejnej odprawy dla zwalnianego nauczyciela.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy:
przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego (art. 20 ust. 1 i ust. 2 Karty Nauczyciela).
Nauczyciel ma prawo do odprawy z art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela za każdym razem, gdy zostanie zwolniony z pracy na podstawie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela.
Przykład:
Nauczyciel dyplomowany w 2000 r. otrzymał odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, ponieważ nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy w związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów w szkole. Ten sam nauczyciel został ponownie zatrudniony od 1 września 2005 r. i pracuje do nadal. Niestety, w związku ze zmianami organizacyjnymi otrzymał wypowiedzenie i z końcem sierpnia stosunek pracy zostanie rozwiązany. Czy należy nauczycielowi naliczyć odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego z art. 20 ust. Karty Nauczyciela, skoro otrzymał taką odprawę w 2000 r.?
Tak. Odprawa ta przysługuje za każdym razem, gdy nauczyciel zostaje zwolniony z pracy z ww. powodów i na tej podstawie prawnej. Nie ma znaczenia to, że w przeszłości nauczyciel otrzymał taką odprawę w tej samej czy innej szkole.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń