Z nieoficjalnych doniesień medialnych wynika, że MEN zastanawia się nad przywróceniem nauczycielskich emerytur przysługujących niezależnie od wieku. Na czym miałaby polegać ta zmiana? Czy w istocie będzie tak korzystna?
Aby zrozumieć nieoficjalne propozycje zmian, warto sięgnąć do nadal obowiązującego przepisu art. 88 Karty Nauczyciela. Otóż emerytura na tzw. starych zasadach formalnie nadal przysługuje na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela niezależnie od wieku. Przejście na tę emeryturę jest możliwe, jeśli nauczyciel spełnia następujące przesłanki:
posiada 30-letni okres zatrudnienia (okres składkowy i nieskładkowy) - na dzień 31 grudnia 2008 r.
posiada 20-letni staż pracy na stanowisku nauczyciela - na dzień 31 grudnia 2008 r.,
rozwiązał stosunek pracy,
nie przystąpił do OFE albo złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, na dochody budżetu państwa (art. 88 ust. 1 i 2a Karty Nauczyciela).
Praktycznym problemem jest tu spełnienie wskazanych warunków według stanu na 31 grudnia 2008 r. W efekcie obecnie zatrudnieni nauczyciele nie mogą już liczyć na emeryturę na starych zasadach.
Jak można się spodziewać na podstawie doniesień medialnych, zmiana miałaby polegać na zniesieniu warunku spełnienia wymogów stażowych według stanu na dzień 31 grudnia 2008 r. Wówczas na tę emeryturę mógłby przejść nauczyciel, który spełni warunki stażowe według stanu na dzień zakończenia zatrudnienia.
Zwróćmy jednak uwagę na pewną niezwykle istotną a pomijaną tu kwestię. Emerytura z art. 88 Karty Nauczyciela była liczona według starych, korzystniejszych zasad. Dlatego była ona dość atrakcyjnym rozwiązaniem dla zdecydowanej większości nauczycieli. Tymczasem w doniesieniach medialnych tej kwestii nie poświęca się żadnej uwagi. Nie jest więc wykluczone, że nowe świadczenie będzie wypłacane według aktualnych zasad.
W doniesieniach medialnych nie ma żadnych wzmianek o nowościach w świadczeniach kompensacyjnych.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń