Z biegiem lat system emerytur dla nauczycieli traci swoje cechy charakterystyczne. Obecnie nauczyciele mogą korzystać z emerytur powszechnych, ale już nie bez względu na wiek. Alternatywą pozostaje świadczenie kompensacyjne i tzw. emerytura stażowa, a w wyjątkowych przypadkach emerytura pomostowa. Warto także pamiętać o konieczności przyznania nauczycielowi odprawy emerytalno-rentowej.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Resort edukacji zapowiada niż demograficzny, a w konsekwencji znaczne zmniejszenie liczby dzieci i uczniów w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. To zaś zrodzi problem nadwyżek kadrowych nauczycieli. Rodzi się więc pytanie, ilu nauczycieli w najbliższych latach będzie mogło skorzystać z emerytury. Warto poznać statystyki przedstawione przez MEiN w odpowiedzi na interpelację poselską.
26 kwietnia odbyła się kolejna tura rozmów MEiN ze związkami zawodowymi w sprawie przywrócenia wcześniejszej emerytury nauczycielskiej. Poznaliśmy pewne założenia, które będą dotyczyły przejścia na tę emeryturę. Jednym z nich jest naliczanie tej emerytury na nowych zasadach.
GUS opublikował właśnie nowe tablice średniego trwania życia na potrzeby obliczenia wysokości emerytury i świadczenia kompensacyjnego nauczycieli. W najbliższym czasie możemy spodziewać się niższych emerytur i świadczeń kompensacyjnych niż dotychczas.
8 lutego 2022 r. został ogłoszony tekst jednolity ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.
Z nieoficjalnych doniesień medialnych wynika, że MEN zastanawia się nad przywróceniem nauczycielskich emerytur przysługujących niezależnie od wieku. Na czym miałaby polegać ta zmiana? Czy w istocie będzie tak korzystna?
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.