W ostatnich dniach napływają sprzeczne informacje na temat zmian w Karcie nauczyciela oraz wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w 2022 r. Nadal brak oficjalnego stanowiska Ministra Edukacji oraz projektu zmian w przepisach. Póki co szansa na podwyżki dla nauczycieli opiera się na medialnych deklaracjach ministerstwa.
Nie mamy żadnych oficjalnych informacji o dalszych losach planowanej rewolucji w Karcie Nauczyciela. W oczekiwaniu na kolejne wieści zapytaliśmy naszych Czytelników, jak wyobrażaliby sobie idealną Kartę Nauczyciela. Jak się okazało, nauczyciele widzą wiele przestrzeni do zmian. Najciekawsze propozycje przedstawiamy w artykule.
Spośród planowanych rewolucyjnych zmian w Karcie Nauczyciela największym echem odbiła się zdecydowanie kwestia pensji. Sprawdź, co ma się zmienić w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Czy doczekają się oni podwyżek?
Planowane w Karcie Nauczyciela zmiany mają wejść w życie już w kwietniu 2022 r. Tak wynika z zapowiedzi Ministra Edukacji i Nauki.
Dłuższe pensum to nie jedyna zmiana, jaką planuje resort edukacji i nauki. Oprócz zwiększenia pensum planuje się m.in. wprowadzenie katalogu obowiązków służbowych, które będą realizowane poza pensum, a więc bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia. To jednak nie wszystko. Dla nauczycieli szkół wprowadzone zostaną godziny dostępności w szkole. Chcesz poznać wszystkie planowane zmiany w zakresie czasu pracy nauczycieli? Znajdziesz je w infografice poniżej, którą również możesz pobrać (plik znajduje się pod infografiką).
Zapowiadane zmiany w Karcie Nauczyciela dotyczą nie tylko czasu pracy i pensum, ale także awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli. Planowane są m.in.: zlikwidowanie dwóch stopni awansu: nauczyciela stażysty i kontraktowego, rezygnacja ze stażu, planu rozwoju zawodowego i sprawozdania z jego realizacji. Uzyskanie mianowania będzie możliwe po zdaniu zewnętrznego egzaminu teoretycznego i praktycznego, a nauczycielem dyplomowanym będzie można zostać dopiero sześć lat po mianowaniu.
Nadal nie przedstawiono projektu nowelizacji Karty Nauczyciela. 7 grudnia odbyły się jednak rozmowy ze związkami zawodowymi a kolejnego dnia – z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. Zapowiedziano również pewne zmiany w projekcie tzw. Lex Czarnek. Czego nowego można dowiedzieć się z komunikatów MEiN i organizacji związkowych?
Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje rewolucyjne zmiany w Karcie Nauczyciela w 2022 r. Mają one objąć m.in. wymiar godzin zajęć obowiązkowych czyli pensum nauczycieli. Propozycje te, choć jeszcze nie sprecyzowane w projekcie ustawy, budzą obawy m.in. co do tego, czy nauczyciele nie będą musieli uzupełniać etatu w szkołach podlegających pod inny organ prowadzący. Sprawdźmy, czy jest to możliwe.
Choć nadal nie opublikowano projektu nowelizacji Karty Nauczyciela, to wiemy już co nieco na podstawie założeń przedstawionych przez resort edukacji i nauki. W nagraniu analizujemy proponowane rozwiązania, porównując je z obecnymi.
W nagraniu kontynuujemy praktyczną analizę założeń do rewolucyjnej nowelizacji Karty Nauczyciela. Co zmieni się prawdopodobnie w przyszłym roku szkolnym? Poznaj konkrety.
W drugiej części nagrania przedstawiamy kolejne nowości ze świata oświaty.
22 października 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie resortu edukacji z reprezentantami samorządów i nauczycielskich organizacji związkowych. Dotyczyło ono oczywiście zmian w zakresie statusu zawodowego nauczycieli.
Z nieoficjalnych doniesień medialnych wynika, że MEN zastanawia się nad przywróceniem nauczycielskich emerytur przysługujących niezależnie od wieku. Na czym miałaby polegać ta zmiana? Czy w istocie będzie tak korzystna?
Nadal nie znamy projektu nowelizacji Karty Nauczyciela. Niemniej jednak w kolejnym komunikacie z 8 października 2021 r. resort edukacji zaktualizował założenia zmian i zaprosił organizacje związkowe do dalszych rozmów.
Związek Nauczycielstwa Polskiego całkowicie odrzucił zaktualizowane propozycje MEN dotyczące zmian w Karcie Nauczyciela. W stanowisku związku padły nawet sformułowania o argumentach do podjęcia działań protestacyjny.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.