Pytanie: Nauczyciel przez 10 miesięcy przebywał na urlopie bezpłatnym. Ma ważne badania okresowe jeszcze przez rok. Czy należy skierować go na badania kontrolne?
Pytanie: Czy nauczyciel w trakcie strajku może odmówić wykonania okresowych badań pracowniczych, których termin upływa już za tydzień?
Do 1 marca 2019 r. wszyscy pracownicy (nie tylko nauczyciele) publicznych i niepublicznych szkół musieli zostać przedszkolni z udzielania pierwszej pomocy. Realizacja tego obowiązku spowodowała wiele pytań oraz wątpliwości. Jak się okazuje, zdaniem MEN omawianie problematyki pierwszej pomocy tylko w ramach szkolenia bhp nie jest prawidłową formą realizacji tego obowiązku. Kolejne pytania dotyczą tego, jak długo jest ważne szkolenie z pierwszej pomocy, kto może je prowadzić oraz czy pracownikowi należy się wynagrodzenia za odbywanie szkolenia. Zapraszam do lektury i zapoznania się z konkretnymi wytycznymi MEN oraz ekspertów oświatowych!
Pytanie: Czy nauczyciel, który wykorzystuje samochód prywatny do celów służbowych tj. dojazd na indywidualne zajęcia do domu ucznia, powinien być skierowany na badania psychotechniczne?
Pytanie: Osoba zatrudniona przedszkolu na stanowisku pomocy nauczyciela doniosła w trakcie zatrudnienia orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym z symbolem przyczyny niepełnosprawności 02-P – choroby psychiczne, w tym m.in. osoby z zaburzeniami psychotycznymi, zaburzeniami nastroju, utrwalonymi zaburzeniami lękowymi o znacznym stopniu nasilenia czy zespołami otępiennymi . Czy z takimi zaburzeniami psychotycznymi osoba może pracować z dziećmi przedszkolnymi , gdzie odpowiada za bezpieczeństwo dzieci?
Pytanie: Jestem emerytem ale nadal pracuję w szkole. Czy 2-letni termin na zgłoszenie choroby zawodowej liczy się od momentu przejścia na emeryturę czy faktycznego zakończenia pracy?
Pytanie: Jak długo ważne jest szkolenie z pierwszej pomocy?
Pytanie: Nauczyciel zgłosił się do pracodawcy o skierowanie do lekarza medycyny pracy w związku z podejrzeniem choroby zawodowej. Czy dyrektor placówki musi skierować pracownika do lekarza medycyny pracy?.
Pytanie: Pracownica, która posiada ważne badania okresowe, zwróciła się z prośbą o skierowanie na badanie do lekarza medycyny pracy w celu orzeczenia o konieczności używania okularów korekcyjnych podczas pracy przy monitorze. Czy mam obowiązek skierować ją na te badania?
Badania wstępne, okresowe i kontrolne muszą przeprowadzać wszyscy pracodawcy. Przepisy jednak przewidują jedną sytuację, w której z obowiązku skierowania pracownika na badania pracodawca będzie jednak zwolniony, jeśli dysponuje badaniami z innej placówki. Poznaj szczegóły.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty