To dyrektor wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę. Dyrektor musi więc zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce i uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę poza jej obiektami. Dotyczy to nie tylko uczniów, ale także pracowników szkoły. W tym zakresie jednym z podstawowych obowiązków są szkolenia BHP pracowników oświaty.
Praca nauczyciela szkoły specjalnej cechuje się specyfiką. Czy to oznacza, że nauczyciel ten powinien odbyć dodatkowe badania lekarskie przed dopuszczeniem do pracy? W grę wchodzą nie tylko rutynowe badania wstępne, ale może także badania specjalistyczne. Poza tym nie można zapominać także o badaniach sanitarno-epidemiologiczne. Sprawdź, jakie wykonać badania lekarskie dla nauczyciela szkoły specjalnej, nim rozpocznie on pracę w takiej szkole.
Pytanie: Czy szkolenia bhp dla pracowników może prowadzić zatrudniony w szkole specjalista ds. bhp
Jednym z obowiązków każdego pracodawcy jest kierowanie pracowników na badania kontrolne i okresowe do lekarza medycyny pracy. Realizacja tego obowiązku nie jest taka oczywista, jak wskazuje duża liczba zapytań naszych Czytelników. Wychodząc temu naprzeciw, przedstawiamy rozwiązania wybranych problemów w zakresie kierowania pracowników na badania profilaktyczne.
Pytanie: W orzeczeniu lekarskim wydanym dla nauczyciela po badaniach kontrolnych lekarz medycyny pracy wskazał, że nauczyciel jest zdolny do podjęcia pracy na stanowisku nauczyciela ze wskazaniem, że może dźwigać do 10 kg. Czy takie orzeczenie jest prawidłowe? Co powinien zrobić dyrektor.
Pytanie: Czy pracownikom obsługi i administracji powinnam przydzielić indywidualnie mydło i ręcznik?
Jak wiadomo, nie wszystkie placówki oświatowe pozostają w stanie zawieszenia. Przykładowo choćby przedszkola, poradnie psychologiczno-pedagogiczne czy też młodzieżowe ośrodki wychowawcze funkcjonują stacjonarnie. Czy to oznacza, że pracownicy tych placówek muszą podczas pracy zakrywać usta i nos?
Pytanie: Pracownik ma zwolnienie lekarskie ze wskazaniem "chory powinien leżeć" (trwające ponad 30 dni). Kiedy należy wręczyć mu skierowanie na badania kontrolne?
Obowiązek poddania się kwarantannie traktuje się na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby, ale tylko w przypadku niemożności wykonywania pracy podczas tej kwarantanny. Rodzi się zatem pytanie, czy taka kwarantanna, która potrwa dłużej niż 30 dni, wymaga skierowania pracownika szkoły na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy.
Pytanie: Nauczyciel przebywający na zwolnieniu lekarskim złożył oświadczenie, że przerywa to zwolnienie i wraca do pracy w ramach nauczania zdalnego. Czy jest to możliwe?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty