Nauczycieli religii, podobnie jak wszystkich innych nauczycieli, można zatrudniać na czas określony w związku z potrzebą zastępstwa nieobecnego nauczyciela. Warto pamiętać, że taka umowa może być rozwiązana przed powrotem do pracy zastępowanego nauczyciela. Sprawdź, czy wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę nauczyciela religii wymaga zgłoszenia do władz kościelnych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Umowę zawartą z nauczycielem na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela można rozwiązać w każdym czasie w drodze wypowiedzenia.
Ponieważ Karta Nauczyciela nie reguluje zasad rozwiązywania umów terminowych z nauczycielami, należy w tym zakresie stosować przepisy Kodeksu pracy (art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela).
Umowa na czas określony nauczyciela może być więc rozwiązana w drodze:
Długość okresu wypowiedzenia jest uzależniona od tego, jak długo nauczyciel jest zatrudniony w danej szkole. Zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu pracy wynosi on:
Należy pamiętać, że okres wypowiedzenia umowy o pracę liczony w tygodniach kończy się w sobotę (art. 30 § 21 Kodeksu pracy).
Warto również zwrócić uwagę, że od 26 kwietnia 2023 r. wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony przez dyrektora szkoły wymaga podania przyczyny uzasadniającej rozwiązanie stosunku pracy (art. 30 § 4 Kodeksu pracy).
Przepisy nie wymagają informowania wydziału katechetycznego o rozwiązaniu umowy z nauczycielem religii. Przekazywanie odpowiednich informacji ma miejsce w odwrotnej sytuacji. Władze kościelne informują bowiem dyrektora szkoły lub organ prowadzący o cofnięciu skierowania do nauczania religii, co zobowiązuje dyrektora do rozwiązania stosunku pracy z katechetą. (§ 5 ust. 2 rozporządzenia MEN z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń