Pytanie: Nauczyciel od początku roku szkolnego przebywa na zwolnieniach lekarskich, ale tylko od poniedziałku do piątku. Zwolnienia lekarskie przerywane są również w czasie ferii zimowych oraz przerwy świątecznej. W poprzednim roku szkolnym było podobnie. Pracownik zatrudniony jest przez mianowanie w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy zwolnienia lekarskie przerywane na czas dni wolnych od pracy można sumować i po 182 dniach choroby rozwiązać umowę o pracę?
Pytanie: Nauczycielka, która przebywa w stanie nieczynnym zwrócił się z prośba o „zmianę terminy stanu nieczynnego” i jego zakończenie z dniem 23 lutego. Czy dyrektor może wyrazić na to zgodę? Czy w tej sytuacji należy wypłacić odprawę?
Nawet jeśli w szkole nie dochodzi do zmian organizacyjnych, dyrektor może przeprowadzić ruch kadrowy, by zapewnić jak najlepszą organizację swojej placówki w nowym roku szkolnym. Częste absencje chorobowe, które dezorganizują pracę szkoły i powodują konieczność organizowania zastępstw mogą stanowić przyczynę zwolnienia nauczyciela, lecz nie zawsze i nie każdego. Sprawdź, kiedy i jak można zwolnić z pracy nauczyciela, który często choruje.
Pytanie: Nauczyciel był czasowo niezdolny do pracy w okresie wakacji. W wyniku badań kontrolnych, pod odwołaniu do WOMP, zostało wydane orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku. Nauczyciel jednak uzyskał od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zwolnienie lekarskie od dnia poprzedzającego dzień wydania orzeczenia przez WOMP. Czy należy zwolnić go mimo tego z pracy z końcem miesiąca?
Pytanie: Nauczyciel chorował 182 dni i przeszedł na świadczenie rehabilitacyjne, które kończy mu się w marcu. Czy po tym świadczeniu może bezpośrednio otrzymać urlop zdrowotny?
Pytanie: Z pracy nauczyciela nie są zadowoleni uczniowie i ich rodzice. W szkole rozpoczęto zbieranie podpisów za odwołaniem nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania. Jako uzasadnienie tych postulatów wskazywano jego małe zaangażowanie w prowadzenie zajęć i pomoc słabym uczniom. Rada rodziców domaga się od dyrektora jego zwolnienia. Czy rodzice mogą zdecydować o zwolnieniu z pracy nauczyciela?
Pytanie: Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony doręczył pracodawcy listem poleconym pismo rozwiązujące stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy (art. 55 § 1(1) Kodeksu pracy). Pracodawca nie zgadza się z przedstawionymi w piśmie zarzutami i z trybem wypowiedzenia umowy o pracę o czym na piśmie poinformował pracownika. Próby kontaktu telefonicznego i e-mailowego są bezskuteczne a nauczyciel nie stawił się już w pracy. Czy pracodawca może rozwiązać umowę z powodu porzucenia pracy?
Nowe przepisy prawa oświatowego zmieniły sytuację części nauczycieli przebywających w stanie nieczynnym. W związku z reformą oświaty nauczyciele zakończą przedterminowo stan nieczynny nawet gdy znajdą dodatkową pracę na część etatu. Sprawdź, kiedy nauczyciel ma obowiązek a kiedy możliwość powrotu do pracy ze stanu nieczynnego w zależności od tego, czy przeniesienie w stan nieczynny było na podstawie Karty Nauczyciela czy przepisów przejściowych.
Pytanie: Nauczyciel został przeniesiony w stan nieczynny na podstawie przepisów likwidujących gimnazja. Pojawiła się jednak możliwość przydzielenia mu 5/18 etatu. Czy dyrektor ma obowiązek zaproponować te godziny nauczycielowi przebywającemu w stanie nieczynnym? Czy nauczyciel może odmówić powrotu do pracy?
Pytanie: Kto wręcza wypowiedzenie stosunku pracy na podstawie art. 20 ust. 1 pkt. 2 Karty Nauczyciela nauczycielowi pełniącemu funkcję dyrektora szkoły do dnia 31 sierpnia 2017 r.?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty