Pytanie: Nauczycielka zatrudniona na zastępstwo jest w ciąży. Umowa miała się zakończyć z dniem powrotu zastępowanego nauczyciela do pracy, jednakże nauczycielka zatrudniona na zastępstwo przebywa na zwolnieniu lekarskim, którego okres przekracza czas trwania umowy. Co w tej sytuacji z rozwiązaniem tej umowy o pracę?
Spór w sądzie pracy może zakończyć się wyrokiem przywracającym nauczyciela do pracy, co rodzi obowiązek zapewnienia mu zatrudnienia na tym samym stanowisku, które zajmował przed rozwiązaniem stosunku pracy. Sprawdź, jakie obowiązki ma dyrektor szkoły wobec nauczyciela przywróconego do pracy oraz jak okres pozostawania bez pracy wpływa na jego uprawnienia pracownicze.
Na czas epidemii koronawirusa zawieszone zostały przepisy o fikcji doręczenia pism za pośrednictwem poczty. Jeżeli nauczyciel nie odbierze wypowiedzenia wysłanego pocztą, dyrektor powinien podjąć alternatywne działania zmierzające do jego skutecznego doręczenia. Sprawdź, co można zrobić, by nie ryzykować sądowego przywrócenia do pracy nauczyciela z uwagi na niedoręczenie wypowiedzenia.
Zdarza się, że pracownik (nauczyciel lub pracownik niepedagogiczny) często choruje ale nie aż tak długo, by można było rozwiązać umowę o pracę z tego powodu. Konieczność organizowania zastępstw, która może powodować ryzyko niezrealizowania podstawy programowej, zapewnienia bezpieczeństwa uczniom czy niewykonania części obowiązków na danym stanowisku, bardzo utrudnia organizację pracy placówki. Sprawdź czy częste nieobecności w pracy z powodu choroby mogą być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę.
Pytanie: Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania zostaje zatrudniony na podstawie umowy o pracę do realizacji zajęć, go których nie posiada kwalifikacji. Jaki okres wypowiedzenia będzie obowiązywał w ramach tej umowy?
Pytanie: Czy nauczyciel zatrudniony na czas określony, w tym na zastępstwo, może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem w trakcie roku szkolnego?
Pytanie: Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli przy Ministrze Edukacji Narodowej wydała prawomocne orzeczenie o zwolnieniu z pracy nauczyciela. Jakie kroki powinien podjąć pracodawca? Czy z datą wpływu orzeczenia do szkoły należy rozwiązać umowę o pracę? Nauczyciel, którego dotyczy orzeczenie przebywa na zwolnieniu lekarskim, czy jest to przeszkoda uniemożliwiająca rozwiązanie umowy? Czy należy zasięgnąć opinii związków zawodowych przed rozwiązaniem umowy?
Pytanie: Nauczyciel otrzymał wypowiedzenie stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych. Zwrócił się on z prośbą o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 29 sierpnia w związku z przejściem na emeryturę. Nie chcę się zgadzać na skrócenie okresu wypowiedzenia m.in. z uwagi na prawo do odprawy. Czy mam rację?
Pytanie: Czy dyrektor musi wyrazić zgodę na przeniesienie w stan nieczynny nauczyciela, który złożył taki wniosek na podstawie art. 20 ust. 5c Karty Nauczyciela? Proszę o przykład pisma.
Pytanie: Czy z przyczyn organizacyjnych można wypowiedzieć umowę o pracę nauczycielce zatrudnionej na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze, która przebywa na urlopie wychowawczym?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty