Od 31 marca 2015 r. nauczyciel może być nieobecny w pracy nawet półtora roku w trakcie stażu na wyższy stopień awansu zawodowego, o ile jest to spowodowane korzystaniem z urlopów związanych z rodzicielstwem. Nowe przepisy przewidują bowiem dwa warianty przedłużania stażu w zależności od przyczyny nieobecności w pracy, lecz choć miały ułatwić realizację stażu nauczycielom - rodzicom, są one mniej korzystne niż dotychczas dla nauczycieli-ojców. Sprawdź szczegóły i poznaj nową procedurę przedłużania stażu nauczycieli.
Nowe regulacje Karty Nauczyciela przewidują, że staż na wyższy stopień awansu może zostać przedłużony nie więcej niż o:
Zasady przedłużania stażu w przypadku nieobecności w pracy niezwiązanej z urlopami przysługującymi pracownikom - rodzicom, są analogiczne jak dotychczas. Oznacza to, że na termin zakończenia stażu będą miały wpływ nieobecności trwające nieprzerwanie co najmniej miesiąc lecz krócej niż rok i spowodowane: chorobą, zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy i urlopami np. szkoleniowym, zdrowotnym czy wychowawczym. W przypadku, gdy nieprzerwana nieobecność w pracy przekroczy rok - nauczyciel będzie musiał odbyć staż od nowa.
PROCEDURA PRZEDŁUŻANIA STAŻU, GDY NAUCZYCIEL NIE KORZYSTAŁ Z URLOPÓW ZWIĄZANYCH Z RODZICIELSTWEM:
KROK 1
Analizujemy nieobecności nauczyciela w pracy w okresie stażu. Sprawdzamy, które z nich mają wpływ na termin zakończenia stażu.
KROK 2
Sumujemy nieobecności z ww. powodów trwające nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, a pomijamy te, które trwały krócej niż miesiąc. Jeżeli nieprzerwana nieobecność w pracy trwała krócej niż rok - przechodzimy do kroku 3.
Jeżeli nieobecność w pracy z ww. powodów trwała dłużej niż rok, nie przedłużamy stażu, ponieważ nauczyciel musi odbyć go od nowa w pełnym wymiarze.
KROK 3
Obliczamy termin zakończenia stażu dodając do planowanego czasu jego trwania, okres nieobecności wpływających na termin zakończenia stażu ustalony w kroku 2.
Do Karty Nauczyciela wprowadzono zapis, zgodnie z którym w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu:
W konsekwencji, skorzystanie z urlopu ojcowskiego (2 tygodnie) lub części dodatkowego urlopu macierzyńskiego przez nauczyciela - ojca w czasie trwania stażu, przedłużą jego staż choćby nieobecność w pracy spowodowana tymi urlopami trwała krócej niż miesiąc.
PROCEDURA PRZEDŁUŻANIA STAŻU, GDY NAUCZYCIEL KORZYSTAŁ Z URLOPÓW ZWIĄZANYCH Z RODZICIELSTWEM:
KROK 1
Analizujemy nieobecności nauczyciela w pracy w okresie stażu. Sprawdzamy, które z nich mają wpływ na termin zakończenia stażu.
Staż ulega przedłużeniu o czas trwania nieobecności w pracy nauczyciela z powodu:
przypadające bezpośrednio przed ww. urlopami lub bezpośrednio po ww.urlopach nieobecności w pracy z powodu:
KROK 2
Sumujemy nieprzerwanie trwające nieobecności z ww. powodów. Jeśli ich suma nie przekracza roku i 6 miesięcy - przechodzimy do kroku 3.
Jeżeli okres nieprzerwanej nieobecności w pracy z powodu korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem oraz innych przyczyn wpływających na termin zakończenia stażu przekroczy rok i 6 miesięcy, nauczyciel będzie zobowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
KROK 3
Obliczamy termin zakończenia stażu dodając do niego okres nieobecności wpływających na termin zakończenia stażu ustalony w kroku 2.
Zmiana zasad przedłużania stażu nauczycieli została wprowadzona w ramach obszernej nowelizacji ustawy o systemie oświaty na etapie prac w sejmie, dlatego nie jest należycie wyjaśniona i wydaje się nie być do końca przemyślana.
Wątpliwości budzi przede wszystkim:
W związku z powyższymi niejasnościami, zwróciliśmy się do Ministerstwa Edukacji Narodowej z prośbą o interpretację nowych przepisów. Opinię resortu edukacji opublikujemy na łamach Portalu Oświatowego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń