Karta Nauczyciela wymaga zachowania 2-letniej przerwy między uzyskaniem stopnia nauczyciela kontraktowego a rozpoczęciem stażu na stopień nauczyciela mianowanego. Posługuje się przy tym pojęciem „przepracowania”. Sprawdź, czy to w praktyce oznacza efektywne świadczenie pracy. Dowiedz się, czy przerwa między awansami musi być zachowana do 1 września, czy może upłynąć po tym dniu.
Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego (art. 9d ust. 4 Karty Nauczyciela).
Karta Nauczyciela nie definiuje pojęcia „przepracować”. Zwrot ten z punktów widzenia językowego sugeruje czynne świadczenie pracy przez nauczyciela. Z drugiej zaś strony, pojęcie „przepracowania” występuje także w innych przepisach Karty Nauczyciela m.in. w art. 49 ust. 2, art. 64 ust. 5a, art. 87 ust. 2. Nie ma wątpliwości, że te przepisy odnoszą się do okresu zatrudnienia w szkole i z okresów tych nie są odliczane zwolnienia lekarskie czy urlopy związane z rodzicielstwem.
Warto także zwrócić uwagę na art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela, który również wskazuje na konieczność „przepracowania” 7 lat w celu skorzystania z pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia. W tym przypadku zgodnie z art. 73 ust. 3 Karty Nauczyciela, do okresu pracy wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. Dopiero gdy okresy nieobecności przekroczą pół roku – okres ten ulega przedłużeniu, ale tylko o czas nieobecności przekraczający 6 miesięcy.
Przepis regulujący przerwę między uzyskaniem jednego stopnia awansu zawodowego a rozpoczęciem stażu na kolejny tj. art. 9d ust. 4 Karty Nauczyciela, nie zawiera żadnych dodatkowych zastrzeżeń ani nie wyłącza jakichkolwiek okresów nieświadczenia pracy z okresu przepracowanego. W związku z tym należy uznać, że okresy te są równoznaczne z okresami zatrudnienia, a nie efektywnego świadczenia pracy.
Jedynym okresem zatrudnienia w szkole, który nie będzie wliczony do wymaganej przerwy między awansami, jest okres urlopu bezpłatnego. Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się bowiem do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 174§2 Kodeksu pracy)
Ustalenie, czy nauczyciel kontraktowy przepracował wymagany okres, by móc rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego, nie musi przypadać na dzień 1 września. Staż bowiem rozpoczyna się z dniem 1 września nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć (art. 9d ust. 1 Karty Nauczyciela). O terminie rozpoczęcia stażu przesądza dzień złożenia wniosku o jego otwarcie.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń