W szkole można zatrudnić zarówno nauczyciela bez kwalifikacji jak i przygotowania pedagogicznego. Niemniej jednak nie jest to możliwe w dowolnym momencie. Odrębne reguły dotyczą bowiem zatrudniania bez kwalifikacji a odrębne – bez przygotowania pedagogicznego.
Możliwe jest zatrudnienie -za zgodą kuratora oświaty – osoby, która nie jest nauczycielem, do realizowania zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych. Osoba taka musi posiadać przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia zajęć danego rodzaju.
Osoba taka podlega tygodniowemu obowiązkowemu wymiarowi godzin zajęć nauczycieli. Jednocześnie ustala się dla niej wynagrodzenie nie wyższe niż 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.
Czym innym jest jednak brak przygotowania pedagogicznego. Zauważmy, że status zawodowy nauczycieli reguluje Karta Nauczyciela, która różnicuje kwalifikacje od przygotowania pedagogicznego.
Wszak z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony. Ma to na celu odbycie stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego (art. 10 ust. 2 Karty Nauczyciela). Z kolei zgodnie z art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela można zatrudnić osobę, o której mowa w ust. 2, legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego. Stąd wniosek, że taka osoba jest uznawana za posiadającą kwalifikacje, ale nie przygotowanie pedagogiczne.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń