zatrudnienie nauczyciela

Przekształcenie stosunku pracy nauczyciela w mianowanie

Przekształcenie stosunku pracy nauczyciela w mianowanie

Nauczyciel mianowany i dyplomowany powinni być zatrudnieni na podstawie mianowania. Wyjątkiem jest brak możliwości zapewnienia pełnego wymiaru zajęć oraz zatrudnienie na zastępstwo lub z potrzeby wynikającej z organizacji nauczania. Przekształcenie stosunku pracy nauczyciela w mianowanie następuje w trzech przypadkach. Sprawdź jakich. Dowiedz się także, kiedy mimo uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego – stosunek pracy nie ulegnie przekształceniu w mianowanie.

7 warunków zatrudnienia na podstawie mianowania ­– wszystkie muszą być spełnione

Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:

  1. posiada obywatelstwo polskie, z tym, że wymóg ten nie dotyczy obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym,
  2. ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych,
  3. nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne w sprawie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowanie dyscyplinarne,
  4. nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
  5. nie był prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 3, w okresie 3 lat przed nawiązaniem stosunku pracy, albo karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 4,
  6. posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska,
  7. istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony
    (art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela).

Przekształcenie umowy w akt mianowania w kolejnym miesiącu

Stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym:

  1. nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, o ile spełnione są ww. warunki określone w 10 ust. 5 Karty Nauczyciela,
  2. w czasie trwania umowy o pracę zostały spełnione ww. warunki, o których mowa w art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela (dotyczy nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego)
    (art. 10 ust. 5a Karty Nauczyciela).

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie warunki muszą być spełnione, aby zatrudnić nauczyciela przez mianowanie;
  • w jakich przypadkach umowa o pracę przekształci się w akt mianowania;
  • kiedy stosunek pracy zawarty na czas określony przekształca się w stosunek pracy przez mianowanie;
  • w jakim terminie umowa o pracę przekształca się w mianowanie;
  • w jaki sposób poinformować nauczyciela o przekształceniu;
  • czy konieczna jest weryfikacja niekaralności nauczyciela, którego stosunek pracy ulega przekształceniu w mianowanie;
  • gdzie w aktach osobowych umieścić informację o przekształceniu stosunku pracy w mianowanie.
Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego w oddziale przedszkolnym

Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego w oddziale przedszkolnym (przedszkolu)

W trakcie roku szkolnego może okazać się konieczne zatrudnienie nauczyciela wspomagającego dla dziecka w oddziale przedszkolnym lub przedszkolu. Jeśli orzeczenie wydano na okres roku szkolnego wątpliwości budzi czas trwania umowy o pracę. Czy powinna być zawarta do końca zajęć czy roku szkolnego? Co w sytuacji, gdy rodzice co roku doręczają nowe orzeczenie na jeden rok szkolny, a limit umów na czas określony nauczyciela wspomagającego został wyczerpany?

Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców (§ 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli). Jest zatem placówką nieferyjną.

Natomiast oddział przedszkolny jest podstawową jednostką organizacyjną przedszkola i stosownie do zapisów art. 95 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, nie wchodzi w skład struktury organizacyjnej (klas) szkoły podstawowej i zachowuje odrębności programowe.

W organizacji przedszkola nie są przewidziane ferie zimowe i letnie, a w konsekwencji zalicza się je do tzw. placówek nieferyjnych. Tę sama zasadę należy stosować do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej (art. 13 ust. 5 ustawy Prawo oświatowe).

Fakt, iż w przedszkolu i oddziale przedszkolnym nie są przewidziane ferie zimowe i wakacje istotnie wpływa na zasady zatrudniania nauczyciela wspomagającego na czas określony. Sprawdź, na jaki okres zatrudnić nauczyciela wspomagającego w placówce nieferyjnej.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Dlaczego oddział przedszkolny w szkole podstawowej jest uznawany za placówkę nieferyjną?
  • Na jaki okres należy zatrudnić nauczyciela wspomagającego w placówce nieferyjnej?
  • Kiedy w przedszkolu i oddziale przedszkolnym musi być zatrudniony tzw. nauczyciel wspomagający?
  • Ile umów o pracę na czas określony można zawrzeć z nauczycielem wspomagającym?
Zasady zatrudniania nauczycieli od 1 września 2022 r.

Zasady zatrudniania nauczycieli od 1 września 2022 r. w pytaniach i odpowiedziach

Nowe zasady zatrudniania nauczycieli budzą wiele wątpliwości. Zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące umów o pracę dla nauczycieli nieposiadających stopnia awansu zawodowego oraz tych, którzy przed 1 września 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego. Sprawdź, jakie zasady zatrudniania nauczycieli obowiązują od 1 września 2022 r.

Nowe zasady zatrudniania nauczycieli dotyczą nauczycieli początkujących

Z nauczycielami, którzy rozpoczynają pracę w szkole zawsze zawierana jest umowa na czas określony na okres dwóch lat. Po przepracowaniu tego okresu, jeżeli nauczyciel uzyska co najmniej dobrą ocenę pracy, możliwe będzie zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W przypadku jednak nauczycieli, którzy mają już dwuletni staż pracy, ale nie uzyskali stopnia awansu zawodowego oraz oceny pracy, umowa może zostać zawarta na czas określony na okres tylko jednego roku.

Z kolei nauczyciele, którzy do 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego, umowę o pracę zawiera się na czas nieokreślony. Oczywiście, pod warunkiem, że nie jest to zatrudnienie na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela, czyli w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela.

Nadal możliwe jest zatrudnienie nauczyciela bez przegotowania pedagogicznego oraz nauczyciela nieposiadającego kwalifikacji. Sprawdź, jakie zasady obowiązują w takich oraz innych sytuacjach związanych ze zmianami w Karcie Nauczyciela od 1 września 2022 r.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Na jakiej podstawie zatrudniać nauczycieli nieposiadających stopnia awansu zawodowego, którzy rozpoczynają pracę w szkole?
  • Na jakiej podstawie zatrudniać nauczycieli, którzy przed 1 września 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego?
  • Czy z nauczycielem początkującym można zawrzeć umowę na jeden rok?
  • Czy nadal można zatrudnić nauczyciela na czas określony na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela?
  • Na jaki okres zatrudnić nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego?
  • Na jakiej podstawie zatrudnić nauczyciela bez kwalifikacji?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql