Standardy ochrony małoletnich - wyjaśnienia Ministerstwa Sprawiedliwości

Michał Kowalski
Data publikacji: 15 października 2024 r.
Poleć znajomemu
Standardy ochrony małoletnich - wyjaśnienia Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości publikuje materiał, w którym odpowiada na pytania dotyczące weryfikacji niekaralności i stosowania standardów ochrony małoletnich w szkołach i placówkach oświatowych. Prezentujemy wyjaśnienia resortu na temat stosowania ustawy Kamilka.

Weryfikacja niekaralności – przypadki z życia szkoły

W opublikowanym materiale Ministerstwo odpowiada na liczne pytania dotyczące weryfikacji niekaralności. Resort wskazuje, że należy poddać takiej weryfikacji rodziców jako opiekunów wycieczki (aczkolwiek zapowiada jest tu zmiana ustawy, która wyłączy rodziców z obowiązku weryfikacji). Obowiązek weryfikacji dotyczy też studenta – praktykanta. Weryfikacji nie podlegają natomiast osoby, które będą zatrudnione na stanowisku woźnej (chyba że w zakresie ich czynności będzie ujęte pomaganie dzieciom lub sprawowanie nad nimi opieki) a także kierowcy autobusów (jeśli nie będą wykonywali czynności opiekuńczych).

Kontrowersyjne stanowisko dotyczące weryfikacji gości zapraszanych do szkoły

W materiale znalazło się także sformułowanie, zgodnie z którym: „Goście zapraszani jednorazowo nie muszą być sprawdzani, o ile nauczyciel jest w tym czasie ze swoimi uczniami”. Z tym sformułowaniem trudno mi jednak się zgodzić. Nawet jednorazowe wykonywanie czynności wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich jest objęte obowiązkiem weryfikacji. Żaden przepis w takim przypadku obowiązku weryfikacji nie wyklucza. Częstotliwość wykonywania czynności wskazanych w art. 21 ust. 1 ustawy pozostaje tu bez znaczenia. Co więcej, z obowiązku weryfikacji nie zwalnia też fakt, że uczniowie pozostają w czasie wykonywania danej czynności (np. prowadzenia prelekcji) pod opieką nauczyciela.

Nie ma zakazu przytulania dzieci

Poza weryfikacją niekaralności resort nawiązał do różnego rodzaju mitów wiążących się ze stosowaniem standardów ochrony małoletnich. M.in. w kontekście kontaktu fizycznego z dzieckiem (przytulania, głaskania, wzięcia dziecka na kolana) wskazano, że standardy takiego kontaktu nie powinny zakazywać. Zamiast tego „Nauczyciel powinien zawsze kierować się swoim profesjonalnym osądem – słuchać, obserwować i odnotowywać reakcję dziecka”.

Nauczyciel musi unikać kontaktu fizycznego wbrew woli dziecka, dlatego przed jego przytuleniem powinien zapytać je o zgodę.

Zakaz wchodzenia przez rodziców na teren szkoły nie jest konieczny

W niektórych standardach ochrony małoletnich przyjęto zakaz wchodzenia przez rodziców na teren szkoły. W ocenie ministerstwa taki zakaz nie znajduje oparcia w przepisach ustawy. Nie reguluje ona bowiem kwestii odprowadzania dzieci do szkoły i nie wiąże z tym obowiązku weryfikacji niekaralności.

Nie ma zakazu kontaktu z dziećmi za pomocą mediów społecznościowych

Wbrew często powtarzanym twierdzeniom nauczyciele nie podlegają zakazowi kontaktu z uczniami przez media społecznościowe, ale też inne prywatne kanały komunikacji. W ocenie resortu jest to jednak rozwiązanie niezalecane. Kontakt powinien być ograniczony do metod służbowych, za zgodą rodziców.

Nauczyciele mogą przyjmować drobne upominki od uczniów

W materiale poruszono także wątek przyjmowania przez nauczycieli prezentów od uczniów. Nic nie stoi na przeszkodzie przyjmowaniu drobnych zwyczajowych upominków od uczniów np. kwiatów czy słodyczy z okazji Dnia Edukacji Narodowej lub uroczystego zakończenia roku szkolnego. Należy jednak unikać przyjmowania większych prezentów generujących korzyść majątkową, zwłaszcza w zamian za lepsze oceny.

Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql