Rzecznik Praw Obywatelskich, zwracając się do Minister Edukacji, przedstawił uwagi do projektu rozporządzenia ograniczającego prace domowe. Zastrzeżenia Rzecznika budzi przede wszystkim to, że ograniczenie prac domowych może godzić w pozycję nauczycieli i autonomię szkół.
Przypomnijmy, że w projekcie rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych przewidziano:
W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich wprowadzenie całkowitego zakazu prac domowych w klasach I-III szkoły podstawowej nie będzie właściwym rozwiązaniem, ponieważ godzi w pozycję nauczycieli. Jak bowiem wynika z art. 12 ust. 2 Karty Nauczyciela, to nauczyciel ma swobodę wyboru:
Ze stanowiska Rzecznika wynika także, że projekt godzi w autonomię szkół. To szkoła w statucie nakłada bowiem obowiązki na swoich uczniów.
RPO wskazał, że w pracach nad ograniczeniem prac domowych nie przeprowadzono konsultacji społecznych, jak również z ekspertami, ale też nie wzięto pod uwagę zdania środowiska oświaty. Rzecznik przytoczył tu wyniki ankiet dla nauczycieli wskazujących, że 68,5% popiera jedynie ograniczenie prac domowych, a całkowitą likwidację – tylko 8%. Co więcej nauczyciele zwracają uwagę na potrzebę uprzednich zmian podstaw programowych. W związku z tym Rzecznik nie zgadza się z twierdzeniem zawartym w uzasadnieniu projektu na temat oczekiwania środowiska oświaty jak najszybszego wprowadzenia wskazanych zmian.
Przytoczone zostały także wyniki ankiet, w których 59% respondentów wskazało na obawy, iż ograniczenie prac domowych wpłynie niekorzystnie na efektywność nauczania m.in. wskutek trudności w utrwaleniu materiału. Nie wykluczono też sytuacji, w której niektórzy rodzice będą kierowali prośby do nauczycieli o zadawanie prac domowych jedynie ich dzieciom. W takich przypadkach powstanie ryzyko odmiennego traktowania niektórych uczniów, co może zostać zakwestionowane w toku nadzoru pedagogicznego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń