Przynajmniej do 29 listopada potrwa zawieszenie zajęć we wszystkich klasach szkół podstawowych. Zawieszenie obejmuje także uczniów i słuchaczy szkół ponadpodstawowych, w tym szkół dla dorosłych, a także słuchaczy i uczestników form pozaszkolnych prowadzonych przez placówki kształcenia ustawicznego oraz centra kształcenia zawodowego. Zmiany wchodzą w życie 9 listopada 2020 r.
Od 9 listopada do 29 listopada przewidziano ograniczenie stacjonarnego funkcjonowania:
Nadal nie zawieszono stacjonarnej działalności:
Co ciekawe, mimo zawieszenia zajęć możliwe będzie przeprowadzenie olimpiad, turniejów i konkursów na terenie szkoły. Dyrektor będzie bowiem mógł udostępnić pomieszczenia celem ich przeprowadzenia.
Jak wyżej wskazano, zawieszenie objęło także ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze. Mimo tego prowadzone w tych ośrodkach:
mogą być zrealizowane stacjonarnie, w bezpośrednim kontakcie dziecka z prowadzącym zajęcia.
Rozwiązanie to dotyczy wyłącznie zajęć rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych i WWR realizowanych w ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych.
Dla tego typu zajęć (i nie tylko) realizowanych w szkołach ogólnodostępnych przewidziano odrębne rozwiązanie. Otóż dla uczniów, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub brak możliwości realizowania zajęć zdalnych, nie mogą realizować tych zajęć w miejscu zamieszkania, dyrektor musi:
Szkoły będą musiały zapewnić stacjonarne funkcjonowanie internatów. W praktyce jednak w zdecydowanej większości można się spodziewać, że internaty te pozostaną puste a wychowawcy znajdą się w przestoju.
Tak jak w poprzednim roku szkolnym, przewidziane zostały konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielami prowadzącymi zajęcia, z których uczniowie przystępują do egzaminu ósmoklasisty lub maturalnego. Zajęcia te będą mogły być przeprowadzone jedynie dla uczniów:
Zdalne nauczanie będzie tak jak do tej pory stosowane także w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe. Przy czym w przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego, zajęcia z zakresu kształcenia zawodowego organizowane w formie zajęć praktycznych będą prowadzone zdalnie wyłącznie w zakresie, w jakim z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość zdalnej realizacji wybranych efektów kształcenia.
Dodatkowo niektóre zajęcia praktyczne będą mogły być prowadzone stacjonarnie dla uczniów ostatnich klas 4-letniego technikum, którzy w zimowej sesji egzaminacyjnej (styczeń-luty 2021 r.) będą zdawali końcowy egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Możliwe będzie także przywrócenia części zajęć praktycznych dla słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych, którzy w zimowej sesji egzaminacyjnej (styczeń-luty 2021 r.) będą zdawali końcowy egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie bądź egzamin zawodowy. Pozostałe zajęcia praktyczne powinny być uzupełnione w późniejszym terminie. Zajęcia te będą mogły być przeprowadzone w wymiarze do 10 godzin tygodniowo, w wybrane dni tygodnia.
Tak jak do tej pory praktyki zawodowe zaplanowane do realizacji w okresie zawieszenia będą realizowane zdalnie, a mianowicie w formie projektu edukacyjnego lub wirtualnego przedsiębiorstwa. Ewentualnie będą mogły zostać zlaiczone na podstawie dotychczasowego doświadczenia zawodowego, bądź zrealizowanego wcześniej wolontariatu lub stażu zawodowego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń