Dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia ze względu na temperaturę zewnętrzną, temperaturę w pomieszczeniach szkoły lub sytuację epidemiologiczną, lub jeśli wystąpiły na danym terenie inne zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów. Zajęcia mogą być zawieszone przez organ prowadzący w związku z utrudnieniem w dotarciu uczniów do szkoły. Przepisy nie nakładają obowiązku ich odrabiania. Jednak w przypadku zawieszenia powyżej 2 dni dyrektorzy organizują dla uczniów zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Sprawdzamy szczegóły w przepisach.
Jeśli zawieszenie zajęć zostało wprowadzone na mocy decyzji starosty, to dyrektor nie ma obowiązku wydawania dodatkowego zarządzenia w tym zakresie. Jeśli jednak wprowadzenie po zawieszeniu nauki zdalnej pozostało w gestii dyrektora (za zgodą organu prowadzącego), to wskazane byłoby wydanie w tym zakresie zarządzenia, choć przepisy nie wskazują takiego obowiązku.
Dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenów powodziowych mogą odstąpić od organizacji zajęć zdalnych po zawieszeniu zajęć w związku z powodziami. Wprowadzony stan klęski żywiołowej uzasadnia taką możliwość.
Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej w wyniku powodzi w 4 województwach zajęcia zawieszono w ponad 415 przedszkolach, szkołach i placówkach, z czego najwięcej w województwie dolnośląskim. W związku z powodziami, które od weekendu przechodzą przez południową Polskę, dyrektor szkoły czy przedszkola może zawiesić zajęcia na czas oznaczony. Przypominamy, na jakiej podstawie!
W związku z powodzią na terenie Dolnego i Górnego Śląska może zajść konieczność zawieszenia zajęć w niektórych szkołach i placówkach oświatowych. Już dziś na Facebooku przypominamy, jakie są formalności w związku z zawieszeniem i czy konieczna jest organizacja nauki zdalnej.
Według resortu edukacji zawieszenie zajęć z powodu wzrostu cen energii lub braku opału byłoby nielegalne. Podczas dzisiejszego spotkania na żywo przedstawię krótki komentarz na ten temat.
Wprawdzie do sezonu grzewczego jeszcze daleko, niemniej jednak różnego rodzaju doniesienia medialne rodzą obawy, co będzie z nauką w szkole, gdy zabraknie opału. Na szczęście wchodzące w życie w dniu 1 września 2022 r. dają na to rozwiązanie.
Jednym z nowych rozwiązań wprowadzonych w podpisanej właśnie przez Prezydenta nowelizacji przepisów oświatowych jest uregulowanie nauki zdalnej na poziomie ustawy. Dotychczas rozwiązania w tym zakresie miały charakter doraźny i dotyczyły wyłącznie pandemii. Czas na ich uporządkowanie.
MEiN wydał nowe przepisy pozwalające zawiesić zajęcia w szkołach i placówkach na obszarze powiatów granicznych. Ma to oczywiście związek z agresją Rosji na Ukrainę i napływem uchodźców. Nowe przepisy będą stosowane do 30 kwietnia 2022 r.
Podczas konferencji prasowej Minister Zdrowia zapowiedział wcześniejszy powrót do nauki stacjonarnej. Oświatowy lockdown ma zostać zakończony 20 lutego 2022 r.
Znamy już treść rozporządzenia, które będzie regulowało zasady nauczania zdalnego w okresie do 27 lutego 2022 r. Zaskakującym rozwiązaniem jest organizacja zajęć stacjonarnych nie tylko w edukacji wczesnoszkolnej, ale też w klasach IV.
Do 9 stycznia 2022 r. potrwa kolejny okres ograniczenia stacjonarnego funkcjonowania szkół. W tym czasie co do zasady musi być organizowane nauczanie zdalne. Czy to oznacza, że w tym czasie nauczyciele pracują w domu? Niekoniecznie.
Nie wszystkie zajęcia w czasie ograniczenia stacjonarnego funkcjonowania jednostek oświaty zostaną zawieszone. Wyjątek dotyczy niektórych zajęć prowadzonych z uczniami niepełnosprawnymi. Sprawdź, jak zatem zorganizować pracę specjalisty w czasie zawieszenia zajęć.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.