Kolejny e-czat dla czytelników Portalu Oświatowym dotyczył w dużej mierze czerwcowych obowiązków związanych z awansem zawodowym.
Podczas wczorajszego spotkania Czytelnicy zadawali następujące pytania:
Czy w przypadku zwolnienia pomocy nauczyciela z uwagi na zmniejszenie liczby oddziałów należy wypłacić takiemu pracownikowi odprawę?
Tak, jeśli szkoła zatrudnia minimum 20 pracowników ogółem. Warunkiem wypłaty odprawy z tytułu rozwiązania umowy o pracę jest:
W jaki sposób ująć zwolnienia od pracy z powodu wykonywania czynności w komisji wyborczej w ewidencji czasu pracy?
Przepisy nie precyzują tej kwestii. Zwolnienie takie stanowi usprawiedliwioną nieobecność w pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W praktyce takie zwolnienie od pracy najlepiej ująć w ewidencji tak jak choćby zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem.
Czy do obserwacji zajęć w drugim roku przygotowania do zawodu nauczyciela należy powołać komisję?
Nie. Obserwacja zajęć w drugim roku przygotowania do zawodu nie ma charakteru komisyjnego. Niemniej jednak w obserwacji tej musi wziąć udział:
Doszło do przerwania stażu realizowanego na starych zasadach na nauczyciela dyplomowanego? Czy taki staż nauczyciel musi realizować staż od nowa?
Nie. W opisywanej sytuacji nauczyciel będzie już podlegał nowym zasadom awansu zawodowego. Okres zrealizowanego stażu (pomijając nieobecności) zostanie doliczony do wymaganego okresu zatrudnienia przed awansem na stopień nauczyciela dyplomowanego.
Czy nauczyciel szkoły podstawowej na urlopie zdrowotnym może otrzymać wypowiedzenie w dowolnym momencie?
Teoretycznie tak. Aczkolwiek z uwagi na 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który musi kończyć się z końcem roku szkolnego, stosunek pracy takiego nauczyciela ulegnie rozwiązaniu dopiero z dniem 31 sierpnia. Wypowiedzenie jest dokonywane na podstawie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń