Zapraszamy na relację z ostatniego e-czata przed zakończeniem zajęć w roku szkolnym 2023/2024.
Podczas wczorajszego spotkania Czytelnicy zadawali następujące pytania:
Czy zatrudnienie w innej szkole przerywa stan nieczynny nauczyciela?
Nie. Dyrektor szkoły ma obowiązek przywrócenia do pracy w pierwszej kolejności nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym w razie powstania możliwości podjęcia przez nauczyciela pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony lub na okres, na który została zawarta umowa, w tej samej szkole, na tym samym lub innym stanowisku, pod warunkiem posiadania przez nauczyciela wymaganych kwalifikacji. Odmowa podjęcia pracy przez nauczyciela powoduje wygaśnięcie stosunku pracy z dniem odmowy (art. 20 ust. 7 Karty Nauczyciela). Powyższe nie wyklucza jednak zatrudnienia w innej szkole w czasie stanu nieczynnego. Zatrudnienie takie nie powoduje wcześniejszego wygaśnięcia stosunku pracy.
Czy dyrektor szkoły może samodzielnie kontrolować trzeźwość pracownika, nie regulując tej kwestii w regulaminie pracy?
Nie. Jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia, pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników. Wprowadzenie kontroli trzeźwości, grupę lub grupy pracowników objętych kontrolą trzeźwości i sposób przeprowadzania kontroli trzeźwości, w tym rodzaj urządzenia wykorzystywanego do kontroli, czas i częstotliwość jej przeprowadzania, ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu (jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy). Bez stosownego postanowienia w regulaminie pracy pracodawca nie może więc samodzielnie kontrolować trzeźwości pracowników.
Jaką umowę o pracę zawrzeć z nauczycielem po uzyskaniu co najmniej dobrej oceny pracy i zrealizowaniu co najmniej 2 lat przygotowania do zawodu?
Zasadą powinno być zatrudnienie nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w trybie art. 10 ust. 3a Karty Nauczyciela. Jeśli jednak:
to z nauczycielem takim można zawrzeć umowę o pracę na czas określony w trybie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela.
Nauczyciel przebywa na urlopie wychowawczym do 31 sierpnia? 24 sierpnia upływa okres uprawniający do nagrody jubileuszowej? Nauczyciel zostanie przeniesiony służbowo do innej szkoły z dniem 30 sierpnia. Kto wypłaca nagrodę jubileuszową?
Nagrodę wypłaci w tej sytuacji szkoła przyjmująca nauczyciela. Okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 1865 Kodeksu pracy). Oznacza to, że nabycie prawa do nagrody jubileuszowej nastąpi nie w dniu 24 sierpnia lecz 31 sierpnia, czyli w ostatnim dniu urlopu wychowawczego. W tym dniu pracodawcą nauczyciela będzie już szkoła przyjmująca i to właśnie ta szkoła wypłaci nauczycielowi nagrodę jubileuszową.
Szkoła zostanie zlikwidowana z dniem 31 sierpnia. Kto wypowiada stosunek pracy dyrektorowi szkoły?
Jest to kompetencja organu prowadzącego a konkretnie wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty lub marszałka województwa. Organy te występują w imieniu organu prowadzącego, który z kolei wykonuje obowiązki pracodawcy wobec dyrektora. Choć zatem pracodawcą dyrektora jest szkoła, to jej zadania w zakresie wypowiedzenia stosunku pracy wykona organ prowadzący..
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń