Od kilku miesięcy nauczyciele - specjaliści, których pensum określa organ prowadzący szkołę, nie mają pewności co do tego, jak powinien być ukształtowany ich czas pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do MEN o rozważenie, czy w Karcie Nauczyciela nie powinny być zamieszczone wytyczne dla organów prowadzących, na podstawie których określaliby oni pensum nauczycieli - specjalistów.
Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do kuratorów oświaty, by uwrażliwił dyrektorów szkół na pomoc dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym. Warto zachęcić ich, aby w tym roku szkolnym w sposób szczególny odnieśli się do zadań szkoły służących realizacji właściwie zorganizowanej pomocy dla uczniów, przede wszystkich tych, których chroni Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych. Odpowiednio zorganizowana edukacja daje im bowiem szansę na rozwój oraz osiąganie sukcesów na miarę swoich możliwości.
Planowane zmiany dotyczące zasad przyjmowania dzieci do przedszkoli oraz finansowania działalności przedszkoli spotkały się z aprobatą Forum Rodziców działającym przy MEN.
Jak założyć szkolny blog, jak ożywić fotocast i prowadzić szkolne radio? Czy YouTube i Vimeo mogą stanowić wartościowe źródło informacji? Jak tworzyć multimedialne prezentacje? I czy to wszystko może być przydatne w edukacji? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane ze stosowaniem technologii informacyjno - komunikacyjnych w procesie kształcenia znajdą nauczyciele na szkoleniu organizowanym przez Narodowy Instytut Audiowizualny oraz IBM Polska.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca do wypełnienia ankiety na temat e-podręczników. Dzięki ankiecie, do końca października, można wyrazić swoją opinię na temat optymalnego kształtu e-podręczników tworzonych w ramach projektu „Cyfrowa Szkoła” oraz wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji.
Niemal 40% Polaków twierdzi, że w ich szkołach nigdy nie odbywały się zajęcia z zakresu edukacji seksualnej. 90% z nich chciałoby, żeby takie lekcje były prowadzone. W konferencji Jestem gotowy, żeby edukować - już teraz wzięło udział niemal 300 nauczycieli i edukatorów seksualnych z całej Polski. Przekazywanie informacji o seksualności jest szczególnie istotne, ze względu na obniżający się wiek inicjacji seksualnej - 27% chłopców i prawie 17% dziewcząt do 15 roku życia odbyło już pierwszy kontakt seksualny.
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało informację na temat liczby uczniów i nauczycieli, wysokości kosztów przeznaczanych na oświatę ze środków własnych samorządów oraz wysokości subwencji oświatowej w okresie minionych 7 lat.
Dnia 20 września 2012 r. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w wystąpieniu do Ministra Zdrowia przypomniał o konieczności wprowadzenia uregulowań prawnych, które umożliwiłyby egzekwowanie norm żywieniowych, opracowanych przez Instytut Żywności i Żywienia w odniesieniu do dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli, szkół i placówek oświatowych.
Delegatura NIK w Poznaniu przeprowadziła w okresie od 1 września 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. kontrolę w 11 niepublicznych zespołach szkół, posiadających uprawnienia szkół publicznych oraz w 12 urzędach powiatów, dotujących szkoły niepubliczne. Kontrolerzy ujawnili, że błędnie interpretując przepisy wydano ponad 18 mln złotych. Najwyższa Izba Kontroli proponuje rozważenie podjęcia działań w celu wprowadzenia zmiany ustawowego sposobu obliczania dotacji dla niepublicznych szkół, w których nie jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki.
Dnia 10 września 2012 r. Komisja Europejska opublikowała Raport UE na temat młodzieży. Zaapelowano w nim o traktowanie zatrudnienia osób młodych, włączenia społecznego, zdrowia i dobrostanu młodzieży jako priorytetów polityki UE na rzecz młodzieży.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty