Niemal 40% Polaków twierdzi, że w ich szkołach nigdy nie odbywały się zajęcia z zakresu edukacji seksualnej. 90% z nich chciałoby, żeby takie lekcje były prowadzone. W konferencji Jestem gotowy, żeby edukować - już teraz wzięło udział niemal 300 nauczycieli i edukatorów seksualnych z całej Polski. Przekazywanie informacji o seksualności jest szczególnie istotne, ze względu na obniżający się wiek inicjacji seksualnej - 27% chłopców i prawie 17% dziewcząt do 15 roku życia odbyło już pierwszy kontakt seksualny.
Tradycyjnie pojmowana edukacja seksualna koncentruje się na potencjalnym ryzyku, które niesie ze sobą współżycie seksualne, takim jak nieplanowana ciąża czy choroby przenoszone drogą płciową. - To negatywne ukierunkowanie często przeraża młode osoby i nie jest trafne w odniesieniu do ich życia - mówił podczas konferencji ginekolog, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasz Niemiec. Z kolei Tomasz Garstka z Porozumienia na Rzecz Edukacji Seksualnej podkreślił w swoim wystąpieniu, że obowiązkowa, oparta na rzetelnej wiedzy edukacja seksualna w szkołach ma prowadzić do bardziej odpowiedzialnych decyzji, zapobiegania nieplanowanym ciążom i promocji zdrowia seksualnego.
W odpowiedzi na potrzeby uczniów i nauczycieli organizatorzy konferencji opracowali modelowe scenariusze lekcyjne z zakresu edukacji seksualnej. Można z nich skorzystać podczas zajęć wdż lub godzin wychowawczych. Materiały są do pobrania na stronie: http://www.wpadka.pl/swiadoma-szkola.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń