Wyniki monitorowania lekcji religii przez kuratorów oświaty potwierdzają, że religia jest organizowana zgodnie z przepisami prawa, a samorządy i dyrektorzy prawidłowo wywiązują się z obowiązku jej realizowania.
Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do resortu pracy z wnioskiem o skrócenie okresu przejściowego, w którym żłobki założone przed 4 kwietnia 2011 r. mogą działać bez wpisu do rejestru.
W roku szkolnym 2012/2013 odbywa się I edycja programu „Na Własne Konto”. Inicjatywa, którą koordynuje Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, skierowana jest do uczniów szkół oraz wychowanków świetlic środowiskowych w wieku gimnazjalnym, z gmin wiejskich i wiejsko-miejskich.
Od 29 października do 30 listopada 2012 r. dyrektor szkoły podstawowej może zgłosić swoją placówkę do udziału w Ogólnopolskim Badaniu Umiejętności Trzecioklasistów OBUT. Badanie jest dobrowolne i bezpłatne.
Muzeum Pałac w Wilanowie zaprasza uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału ogólnopolskim konkursie „Duch króla”. W związku z 330. rocznicą bitwy pod Wiedniem muzeum chce zwrócić uwagę na postać króla Jana III Sobieskiego i ożywić jego postać, odkrywając historyczne i legendarne ślady obecności tego władcy w naszym kraju. Organizatorzy zachęcają do szukania i odkrywania w swoich miejscowościach zabytków, historii, postaci, opowieści, interpretacji i śladów związanych z królem Janem III Sobieskim. Prace można przesyłać do 12 grudnia 2012 r.
Jak wynika z kontroli NIK, jedna trzecia nauczycieli nie podnosi swoich kompetencji, mimo iż są zapewnione środki na doskonalenie zawodowe nauczycieli. Dyrektorzy szkół nie zapewniają nauczycielom wystarczającej pomocy w doskonaleniu zawodowym oraz nie wykorzystują instrumentów nadzoru pedagogicznego i oceny pracy. Organy prowadzące szkoły nie analizują potrzeb dotyczących kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz nie opracowują planów w tym zakresie.
Ekspert Portalu Oświatowego - Pan Patryk Kuzior został uhonorowany Medalem Komisji Edukacji Narodowej za wkład w rozwój oraz prawidłowe stosowanie prawa oświatowego. Serdecznie gratulujemy!
W dniach 21 i 22 października odbyło się czwarte w tym roku kalendarzowym spotkanie Forum Rodziców przy Ministrze Edukacji Narodowej. Wiodącym tematem spotkania były indywidualne potrzeby dziecka w edukacji. Obrady zdominowały tematy dotyczące kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym, w tym możliwości wsparcia uczniów zdolnych. Uczestnicy skupili uwagę na zagadnieniach związanych z finansowaniem specjalnych potrzeb edukacyjnych oraz roli nadzoru pedagogicznego w monitorowaniu zaspokajania przez szkołę indywidualnych potrzeb uczniów.
Zmienione przepisy dotyczące sześciolatków w szkole pozbawiły dyrektorów możliwości uchylenia decyzji o przyjęciu sześciolatka do szkoły, gdy w trakcie roku szkolnego okazało się, że jednak nie jest on gotowy do nauki w szkole. Tym samym, brak jest środków prawnych do zmiany decyzji przez rodziców i przeniesienia sześciolatka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego, chociaż jest to w interesie dziecka.
Prezes ZNP poddał do dyskusji pomysł, aby z powodu nadchodzącego niżu demograficznego nauczycielom zagrożonym zwolnieniem zaproponować także pracę m.in. z osobami dorosłymi w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru czasu pracy określonego w ustawie Karta Nauczyciela bez zwiększania nauczycielskiego pensum.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty