1 września nauczyciele rozpoczną kolejny rok szkolny bez podwyżki wynagrodzenia zasadniczego. Wszystko wskazuje na to, że w 2015 roku także nie mają co liczyć na wzrost wynagrodzenia. Minister Edukacji Narodowej nie widzi możliwość zmiany płacy nauczycieli w kolejnym roku.
Najwyższa Izba Kontroli, z własnej inicjatywy oceniła finansowanie przez gminy działalności przedszkoli publicznych i niepublicznych oraz efekty wykorzystania środków budżetowych. Czynności kontrolne przeprowadzano od 4 września 2013 r., czyli po wejściu w życie programu „Przedszkole za złotówkę”. Objęte kontrolą przedszkola publiczne i niepubliczne zapewniały przedszkolakom odpowiednie warunki do osiągania gotowości szkolnej. Placówki te miały wykwalifikowaną kadrę, odpowiednio przystosowane sale i sprzęt dydaktyczny. W ocenie NIK niepokojącym sygnałem może być ograniczenie w niektórych gminach wymiaru zajęć dodatkowych, jednakże są także gminy, w których wprowadzono dodatkowe zajęcia, choć wcześniej nie były organizowane.
Przekazywanie szkół publicznych podmiotom prywatnym przestaje wynikać z lokalnych potrzeb, lecz staje się sposobem na oszczędności w budżetach samorządów. W konsekwencji, skala tego zjawiska może doprowadzić do zmiany modelu systemu oświaty a także grozi naruszeniem konstytucyjnej zasady współistnienia sektora publicznego i prywatnego w oświacie. Na te problemy Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę resortu edukacji i prosi o pilną interwencję.
Najwyższa Izba Kontroli ponownie sprawdziła przygotowanie szkół do przyjęcia sześciolatków. Wszystkie szkoły zatrudniają kadrę nauczycielską wykwalifikowaną do kształcenia najmłodszych uczniów oraz posiadają odpowiednio wyposażone sale lekcyjne potrzebne do prowadzenia zajęć z sześciolatkami. Dalszego dostosowania wymagają jednak stołówki i toalety z uwagi na nieergonomiczne wyposażenie. Wyzwaniem dla dyrektorów szkół będzie odpowiednie ułożenie planu lekcji dla pierwszaków z uwagi na zbyt małą liczbę przystosowanych sal do liczby klas I - III w szkołach podstawowych.
Szkoły nadal nie radzą sobie z problemem występowania przemocy wśród dzieci, a wsparcie ze stron samorządów i rządu nie przynosi rezultatów. Obok przemocy słownej i fizycznej, rozwijają się nowe jej formy m.in. cyberprzemoc oraz znęcanie psychiczne. Najwięcej zachowań patologicznych występuje w gimnazjach - jak wynika z kontroli NIK.
Znasz jakiegoś nietuzinkowego nauczyciela lub wychowawcę, który ma pasję, potrafi porwać młodzież, umie dostrzec potrzeby ucznia, ma osiągnięcia nie tylko w pracy dydaktycznej, ale i wychowawczej? Nie czekaj, zgłoś go do Konkursu Nauczyciel Roku 2014! Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 19 września.
Obowiązujące przepisy zakazują stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci, nawet klapsa. Analiza postępowań karnych wszczętych wobec rodziców i opiekunów dzieci, prowadzi do wniosku, że w dużej mierze są one umarzane ze względu na to, że zachowania ich mieściły się w akceptowalnych granicach karcenia dziecka. Rzecznik zwrócił się do Prokuratora Generalnego z prośba o analizę praktyki prowadzenia tego typu spraw z uwzględnieniem, że wobec małoletnich nie można stosować żadnych kar cielesnych i żadne tego typu kary nie mogą być postrzegane jako dozwolone karcenie.
Uprawnienia nauczyciela przechodzącego na świadczenie kompensacyjne zostały w Karcie Nauczyciela zrównane z uprawnieniami nauczyciela przechodzącego na emeryturę. Przepisy rozporządzenia w sprawie nagród jubileuszowych nauczycieli nie zostało jednak dostosowane do nowych możliwości zakończenia aktywności zawodowej nauczycieli i dlatego nauczyciel przechodzący na świadczenie kompensacyjne, któremu do nabycia nagrody brakuje mniej niż 12 miesięcy, nie otrzyma jej. Związek Nauczycielstwa Polskiego zwrócił się o pilną nowelizację rozporządzenia.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło stronę internetową, na której - po wprowadzeniu numeru rejestracyjnego pojazdu - można dowiedzieć się czy autobus lub autokar, którym dzieci mają jechać na wycieczkę, obóz czy kolonie, ma ważne badania techniczne, aktualne OC oraz czy nie jest oznaczony jako wycofany z ruchu.
Od 16 czerwca 2014 r. rodziny wielodzietne mogą składać wnioski o wydanie Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, która upoważnia do szeregu zniżek na terenie całego kraju. Aby otrzymać kartę należy złożyć wniosek w urzędzie gminy miejsca zamieszkania rodziny. Karta wydawana jest bezpłatnie.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty