Już 169 szkół i 235 nauczycieli z całej Polski bierze udział w akcji „Lekcje z ZUS”. Z lekcji o systemie ubezpieczeń społecznych skorzysta ponad 10,5 tys. uczniów. Szkoły zainteresowane wzięciem udziału w projekcie ZUS i Ministerstwa Pracy, mogą jeszcze zgłaszać swój udział.
Przepisy nakładają obowiązek nauki do 18. roku życia. Po objęciu obowiązkiem szkolnym dzieci 6-letnich i umożliwienie rozpoczęcia nauki w szkole 5-latkom może dojść do sytuacji, w której będą one kończyły naukę w szkole ponadgimnazjalnej przed osiągnięciem pełnoletniości. Na ten problem zwraca uwagę Rzecznik Praw Dziecka.
Placówki niepubliczne, o ile nie ubiegają się lub nie posiadają uprawnień szkoły publicznej, nie podlegają wystarczającej kontroli kuratorium oświaty - uważa Rzecznik Praw Dziecka i zwraca się do resortu edukacji o zmianę przepisów.
Rozpoczęcie nauki w szkole przez dzieci sześcioletnie to temat gorących publicznych dyskusji, ale przede wszystkim to sprawa wielkiej troski rodziców. Dużą rolę w podjęciu mądrej decyzji o posłaniu lub nie sześciolatka do szkoły mają poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Jak są do tego przygotowane i jak sobie z tym radzą? Badacze IBE podsumowali cykl spotkań regionalnych z pracownikami poradni, podczas których rozmawiali o gotowości szkolnej dziecka, roli rodziców i współpracy poradni ze szkołami.
Przepisy o wypoczynku dzieci i młodzieży za granicą są zbyt liberalne dla organizatorów, zwrócił uwagę Rzecznik Praw Dziecka. Organizator krajowego wypoczynku nie dość, że podlega kontroli w trakcie trwania wyjazdu to musi przekazać do kuratorium więcej danych, niż organizator wypoczynku zagranicznego. Tak ukształtowane przepisy powodują ograniczone możliwości weryfikacji, czy zagraniczny wyjazd jest prawidłowo zorganizowany i zapewnia bezpieczeństwo jego uczestnikom.
Do 12 maja 2014 r. uczniowie szkół podstawowych mogą zgłosić się do udziału w konkursie „Kolory wolności”. Jest to konkurs plastyczny pod patronatem Marszałka Sejmu Pani Ewy Kopacz i ma na celu zainteresowanie uczniów zagadnieniami związanymi z wydarzeniami sprzed 25 lat - przełomowymi wyborami do Sejmu w 1989 r.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada przeprowadzenie Diagnozy przedmaturalnej z języka polskiego. Mają wziąć w niej udział uczniowie drugiej klasy z 50 liceów z całego kraju. Badanie odbędzie się w czerwcu, a jego celem jest przybliżenie uczniom nowej formuły egzaminu maturalnego z języka polskiego oraz dokonanie oceny stopnia realizacji podstawy programowej na poziomie podstawowym.
Do 30 kwietnia 2014 r. można zgłaszać chęć udziału w badaniu umiejętności matematycznych uczniów klas V. Wyniki diagnozy pomogą uczniom przygotować się do sprawdzianu szóstoklasisty, który w 2015 r. zostanie przeprowadzony według nowej formuły. Test odbędzie się 20 maja 2014 r.
Podmioty, które przed dniem wejścia w życie tzw. ustawy żłobkowej prowadziły działalność gospodarczą polegającą na sprawowaniu opieki nad dziećmi, aby dalej móc ją prowadzić, muszą uzyskać wpis do gminnego rejestru żłobków i klubów dziecięcych do dnia 4 kwietnia 2014 r.
Wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli odnośnie edukacji sportowej uczniów zaniepokoiły posłów. Parlamentarzyści proponują więc, aby powstał Narodowy Program Zapobiegania Nadwadze i Otyłości u dzieci i młodzieży. Pod wspólnym dezyderatem do Ministrów Zdrowia, Edukacji Narodowej oraz Sportu i Turystyki w tej sprawie podpisali się posłowie trzech komisji sejmowych.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty