Obowiązujące przepisy zakazują stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci, nawet klapsa. Analiza postępowań karnych wszczętych wobec rodziców i opiekunów dzieci, prowadzi do wniosku, że w dużej mierze są one umarzane ze względu na to, że zachowania ich mieściły się w akceptowalnych granicach karcenia dziecka. Rzecznik zwrócił się do Prokuratora Generalnego z prośba o analizę praktyki prowadzenia tego typu spraw z uwzględnieniem, że wobec małoletnich nie można stosować żadnych kar cielesnych i żadne tego typu kary nie mogą być postrzegane jako dozwolone karcenie.
Do Rzecznika Praw Dziecka napływa corocznie wiele spraw związanych z biciem dzieci przez osoby dorosłe oraz ich poniżaniem, czy innym złym traktowaniem. Negatywne zachowania wobec dzieci najczęściej występują w środowisku domowym i dlatego są trudno wykrywalne oraz często uniemożliwia ingerencję władzy państwowej. Rzecznika niepokoi praktyka organów ścigania, które w razie wykrycia stosowania przemocy wobec dzieci, umarzają postępowanie przygotowawcze z powołaniem się na tzw. pozaustawowy kontratyp karcenia małoletnich.
Rzecznik zwrócił się z prośbą do Prokuratora Generalnego o przeprowadzenie analizy tego zagadnenia, a także zmianę praktyki prowadzenia postępowania przygotowawczego w zakresie przestępstw, gdzie pokrzywdzonym jest małoletni.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń