Z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych co roku nauczycielom wypłacane jest świadczenie urlopowe. Świadczenie musi być wypłacone najpóźniej do 31 sierpnia, jednak co do zasady może zostać wypłacone wcześnie. Czym tak naprawdę jest to szczególne świadczenie, którzy nauczyciele są uprawnieni do jego otrzymania i w jakiej wysokości? Sprawdź, jak prawidłowo obliczyć i wypłacić świadczenie urlopowe dla nauczycieli.
Zgodnie z art. 53 ust. 1a Karty Nauczyciela, z odpisu na ZFŚS, nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku, wypłacane jest świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o ZFŚS, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.
Konieczne zatrudnienie na podstawie Karty Nauczyciela
Świadczenie urlopowe dla nauczycieli jest przewidziane wyłącznie dla nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela. Oznacza to, że nie otrzymają go osoby zatrudnione na podstawie art. 15 Prawa oświatowego. Zgodnie bowiem z tym przepisem taki pracownik realizuje zadania nauczyciela, jednak podlega przepisom Kodeksu pracy, z wyjątkiem pensum nauczycielskiego i limitu wynagrodzenia. W pozostałym zakresie osoba ta podlega przepisom Kodeksu pracy. To oznacza, że nie przysługuje jej świadczenie urlopowe z art. 53 ust. 1a Karty Nauczyciela.
Otrzyma świadczenie natomiast nauczyciel zatrudniony za zgodą kuratora oświaty w przypadku, o którym mowa w art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela. Chodzi o zatrudnienie nauczyciela, który nie ma kwalifikacji do prowadzenia danych zajęć.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń