Jak obliczyć wysokość świadczenia urlopowego dla nauczycieli w roku, w którym doszło do zmiany wysokości odpisu na ZFŚS? Czy należy przyjąć jeden odpis, czy też dokonać obliczenia proporcjonalnego? Prezentujemy najnowsze stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Do końca sierpnia każdego roku nauczycielom wypłaca się świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, a także proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym. Wysokość świadczenia urlopowego dla nauczyciela jest więc uzależniona od wysokości odpisu podstawowego wskazanego w ustawie o ZFŚS.
Jeszcze w 2023 r. ówczesne Ministerstwo Edukacji i Nauki stało i na stanowisku, że świadczenie urlopowe dla nauczycieli powinno być naliczane „proporcjonalnie do odpisu podstawowego naliczonego zgodnie z art. 5l ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych”. Oznaczało to według resortu, że należało brać pod uwagę wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS obowiązującego w danym roku kalendarzowym. W przypadku zmiany tego odpisu w nowym roku kalendarzowym w ocenie MEiN nauczyciel miał otrzymać świadczenie wyliczone proporcjonalnie za 4 miesiące według starego, a za 8 miesięcy według nowego odpisu podstawowego na ZFŚS.
Stanowisko to zostało podtrzymane w niedawnej odpowiedzi MEN na interpelację poselską. Jak wskazał przedstawiciel resortu, wysokość świadczenia urlopowego dla nauczycieli w latach, w których dochodziło do zmiany wysokości odpisu na ZFŚS, powinna być ustalona proporcjonalnie w odniesieniu do liczby miesięcy roku szkolnego, w których obowiązywał dany odpis.
Niestety można mieć wątpliwości względem argumentów powołanych przez MEN. Przedstawiciel resortu wskazuje, że w latach, w których obowiązywały dwa różne odpisy podstawowe na ZFŚS, stąd konieczność proporcjonalnego obliczenia. W stanowisku pominięto jednak, że odpis podstawowy na ZFŚS parametr sztywny, którego wysokość jest modyfikowana jedynie w oparciu o długość okresu zatrudnienia i o wymiar zajęć. Brak jest podstawy prawnej do ustalania odpisu proporcjonalnie według okresów, w jakim obowiązywały poszczególne kwoty tego odpisu. Tym samym pod uwagę należałoby brać jedynie odpis obowiązujący w dniu wymagalności świadczenia urlopowego czyli 31 sierpnia danego roku kalendarzowego
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń