Rodzice ucznia z Ukrainy mogą zrezygnować z udziału ich dziecka w dodatkowych zajęciach lekcyjnych z języka polskiego. Korzystanie z bezpłatnej nauki języka polskiego przez osoby niebędące obywatelami polskimi jest ich prawem a nie obowiązkiem. O zakończeniu udziału ucznia w tych zajęciach może zdecydować rodzic niepełnoletniego ucznia albo dyrektor szkoły – jeśli uzna, że uczeń opanował język polski w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych.
31 sierpnia br. wchodzą w życie znowelizowane przepisy rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy. Przewidują one szereg nowych rozwiązań, jak objęcie uczniów z Ukrainy obowiązkiem szkolnym i nauki. Nowością jest też zmniejszenie wymiaru godzin nauki dodatkowego języka polskiego. Sprawdź, co jeszcze się zmieni w kształceniu uczniów z Ukrainy. Poznaj 19 ważnych zmian na rok szkolny 2024/2025.
Wiemy już, że dotychczasowe rozwiązania dotyczące finansowania kształcenia, wychowania i opieki dzieci i uczniów z Ukrainy będą stosowane także w roku szkolnym 2024/2025. Chodzi o specjalny Fundusz Pomocy na kształcenie uczniów z Ukrainy. Ustawa przewidująca dalsze stosowanie tego Funduszu niebawem wchodzi w życie - szczegóły w artykule.
Od roku szkolnego 2024/2025 uczeń z Ukrainy nie będzie musiał zdawać egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Tak przewiduje opublikowana właśnie kolejna nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Sprawdzamy szczegóły.
To już pewne. W szkołach i placówkach oświatowych nadal będzie można zatrudniać pracowników z Ukrainy – co najmniej do 30 września 2025 r. Przedłużono także możliwość przydzielania większej liczby godzin ponadwymiarowych i pracy nauczycieli na świadczeniu kompensacyjnym. Sprawdź, jakie zmiany przewidziano w specustawie dotyczącej obywateli Ukrainy, której nowelizację podpisał właśnie Prezydent.
W tym roku szkolnym – tak samo jak w poprzednim – obowiązują przepisy, dzięki którym uczniowie z Ukrainy ukończą szkołę podstawową mimo braku ocen z muzyki, plastyki, przyrody i techniki. W miejscu przeznaczonym na wpisanie ocen z tych zajęć, będzie wstawiana pozioma kreska. A co z uczniami z Ukrainy, którzy przybyli do polskiej szkoły przed 24 lutego 2022 lub z innymi uczniami-cudzoziemcami? Czy ich też obowiązuje ta zasada?
Uczniom z Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną, przydzielono dodatkowe godziny języka polskiego na okres dwóch lat. Niektórzy uczniowie uczęszczają na te zajęcia od końca lutego 2021 r. Powstaje więc pytanie, czy 24-miesięczny okres tych zajęć kończy się w lutym br. czy zakończył się wcześniej?
Po 4 marca 2024 r. nadal będzie można zatrudniać w szkole pracowników z Ukrainy. Niemniej jednak tylko w przypadku niektórych obowiązywać będą przepisy tzw. specustawy. Sprawdź, jakie będą zasady zatrudniania pracowników z Ukrainy w szkołach i placówkach oświatowych po 4 marca 2024 r. i jak udokumentować ich prawo do legalnego zatrudnienia.
Wiemy już, jakie środki z Funduszu Pomocy na kształcenie uczniów z Ukrainy zostały przyznane w styczniu 2024 r. Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat z zestawieniem kwot dofinansowania dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego.
Przepisy nie określają sposobu wyliczenia 24 miesięcy organizacji dodatkowego języka polskiego dla uczniów z zagranicy. Możliwe są więc dwie interpretację przepisu, który to reguluje. Wskazany okres 24 miesięcy należy odnieść wprost do czasu pobytu i pobierania nauki w szkole polskiej, uwzględniając organizację tych zajęć – jeśli zajęcia nie są organizowane przez okres ferii, to brak organizacji zajęć wydłuża ten czas o dodatkowe miesiące, albo też uwzględniając organizację roku szkolnego. Poznaj różne interpretacje tego przepisu.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty