Uczniom z Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną, przydzielono dodatkowe godziny języka polskiego na okres dwóch lat. Niektórzy uczniowie uczęszczają na te zajęcia od końca lutego 2021 r. Powstaje więc pytanie, czy 24-miesięczny okres tych zajęć kończy się w lutym br. czy zakończył się wcześniej?
Przepisy ustawy Prawo oświatowe gwarantują osobom niebędącym obywatelami polskimi, podlegającym obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, prawo do dodatkowej bezpłatnej nauki języka polskiego. Sposób organizacji dodatkowej nauki języka polskiego dla osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw określa rozporządzenie z 23 sierpnia 2017 r.
Dodatkową, bezpłatną naukę języka polskiego dla tych osób w formie dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego organizuje organ prowadzący w szkole, w której uczeń realizuje naukę zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego. Dodatkowe zajęcia mogą być prowadzone indywidualnie lub w grupach w wymiarze nie niższym niż 2 godziny lekcyjne tygodniowo.
Tygodniowy rozkład oraz wymiar godzin dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego ustala, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, dyrektor szkoły, w której są organizowane te zajęcia. Dla uczniów z Ukrainy przewidziano inny wymiar zajęć z języka polskiego w rozporządzeniu MEN z 21 marca z 2022 r. określającym organizację kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy. Zgodnie z § 11a rozporządzenia dodatkowe zajęcia lekcyjne z języka polskiego dla uczniów będących obywatelami Ukrainy są prowadzone indywidualnie lub w grupach liczących nie więcej niż 15 uczniów, w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, nie niższym niż 6 godzin lekcyjnych tygodniowo.
Niezależnie od tego, czy uczeń jest uchodźcą z Ukrainy, czy przybył do Polski z innego kraju, prawo do dodatkowej bezpłatnej nauki języka polskiego przysługuje nie dłużej niż przez okres 24 miesięcy. Okres ten należy wyliczyć uwzględniając organizację tych zajęć.
Przeczytaj również:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń