Pytanie: Uczeń z Ukrainy uczęszczał do oddziału przygotowawczego w polskiej szkole od kwietnia 2022 r. Od 1 września 2022 r. rodzic przepisuje dziecko do innej polskiej szkoły. Czy w takim przypadku należy przesłać do szkoły kopię arkusza ocen czy tylko zaświadczenie o przebiegu nauczania? W arkuszu ocen ucznia, mimo że uczęszczał do szkoły krócej niż 1 rok, jest adnotacja o tym, że uczeń nie podlegał klasyfikacji rocznej. Czy może należy wysłać oba dokumenty?
W roku szkolnym 2022/2023 nadal możliwe będzie zwiększenie godzin dodatkowych zajęć z języka polskiego dla uczniów z Ukrainy do 6. W mocy utrzymana została również możliwość zwiększania oddziałów przedszkolnych oraz w klasach I-III. Ukazała się właśnie nowelizacja rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży z Ukrainy.
Pojawiły się przepisy wprowadzające na rok szkolny 2022/23 możliwość zwiększenia liczby dodatkowych godzin nauki języka polskiego dla uczniów przybyłych z Ukrainy. Nowe przepisy dotyczące kształcenia uczniów z Ukrainy obowiązują od 13 sierpnia 2022 r.
Pytanie: Czy do oddziału przygotowawczego w liceum można przyjąć ucznia z Ukrainy, który uzyskał świadectwo ukończenia polskiej szkoły podstawowej i zdał egzamin ósmoklasisty?
Pytanie: Jakie dokumenty musi przedstawić uczeń pochodzenia ukraińskiego, żeby móc zamieszkać w bursie?
Z początkiem roku szkolnego 2022/2023 wejdą w życie ważne zmiany dotyczące nauczania języka polskiego cudzoziemców oraz kształcenia w oddziałach przygotowawczych. Jedną z nich jest tworzenie oddziałów międzyszkolnych do nauki dodatkowego języka polskiego. Przedstawiamy 3 ważne wytyczne obowiązujące już od 1 września.
Nowelizacja specustawy dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy wprowadza dodatkowe możliwości w zakresie przydzielania nauczycielom godzin ponadwymiarowych powyżej limity ½ pensum. Od 1 września 2023 r. więcej godzin ponadwymiarowych będzie można przydzielić również nauczycielom języka polskiego w szkole, w której nie utworzono oddziałów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy.
Pytanie: Uczniowie ukraińscy z oddziału przygotowawczego nie uzyskali promocji ze względu na umiejętności językowe. Czy w trakcie kolejnego roku szkolnego można promować pojedynczych uczniów, jeśli dostatecznie opanują język polski?
Jeśli oddział ma funkcjonować do końca roku szkolnego, to jakie zadania w tej kwestii ma organ prowadzący, a jakie dyrektor szkoły? Sprawdzamy, co mówią o tym przepisy.
Pytanie: Zapytanie dotyczy uczniów z Ukrainy, którzy uczą się w klasach ogólnodostępnych w liceum ogólnokształcącym. Co zrobić z uczniem, który wrócił na Ukrainę i nie poinformował w szkole? Czy skreślić z listy uczniów? Co z uczniami, którzy już teraz zapowiadają, że wracają na Ukrainę, jeszcze przed klasyfikacją?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty