W rozporządzeniu zmieniającym w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy dodano paragraf 12a, który mówi o składaniu deklaracji o kontynuacji wychowania przedszkolnego do 30 czerwca 2022 r. na rok szkolny 2022/2023. Jeżeli rodzic z Ukrainy nie złoży takiej deklaracji, to czy dyrektor przedszkola ma obowiązek przyjąć takie dziecko na nowy rok szkolny?
Przepisy nie określają, na jakim papierze należy drukować zaświadczenie o uczęszczaniu do oddziału przygotowawczego ani nie podają wzoru druku. Nie ma w nich również informacji o tym, że powinno być drukowane na papierze z giloszem. Jak zatem powinno wyglądać takie zaświadczenie?
Wielu uczniów obywatelstwa ukraińskiego będzie uczęszczało do polskich szkół także w przyszłym roku szkolnym. Czy w związku z tym przewidziane zostaną dla nich nowe rozwiązania prawne? Nie do końca, ale pewne nowości zostały już zaprezentowane w projekcie nowelizacji ustawy dotyczące pomocy obywatelom Ukrainy.
Nowe regulacje dotyczące warunków ukończenia szkoły podstawowej przez ucznia z Ukrainy wchodzą w życie. Sprawdzamy, jakie wymogi będzie musiał spełnić uczeń z Ukrainy, aby ukończyć tę szkołę.
Pytanie: Czy w związku z kształceniem, wychowaniem i opieką dzieci będącymi obywatelami z Ukrainy należy wprowadzić zmiany w statucie przedszkola?
Uczniowie z Ukrainy, którzy przybyli do Polski nie wcześniej niż 24 lutego 2022 r. będą mieli odrębnie uregulowane zasady ukończenia szkoły podstawowe. Niewykluczony będzie brak promocji i konieczność powtarzania klasy VIII. Nowelizacja regulująca tę kwestię ma wejść w życie już następnego dnia po ogłoszeniu.
Środki z Funduszu Pomocy jednostki samorządu terytorialnego mogą przeznaczyć na dodatkowe zadania związane z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy. Szczegółowy zakres zadań finansowanych z otrzymanych środków należy do decyzji poszczególnych samorządów. Sprawdzamy, na co można przeznaczyć środki!
Jeśli uczeń uczęszcza do oddziału przygotowawczego w zakresie np. klasy siódmej, to czy od września (jeżeli nie będzie już takiego oddziału) powinien uczęszczać do klasy siódmej czy ósmej? To często w ostatnim czasie zadawane pytanie. Przepisy nie odnoszą się jednak wprost do takiej sytuacji. Dlatego można zastosować ogólne przepisy dotyczące kwalifikowania ucznia – cudzoziemca do polskiej szkoły.
Pytanie: Grupa obcokrajowców ma 6 godzin dodatkowo języka polskiego. Czy te lekcje mogą być realizowane w ramach siatki godzin danej klasy? Czy mogę zabierać uczniów np. z innych lekcji z edukacji wczesnoszkolnej lub przedmiotów w klasach starszych? Jak to ująć w planie lekcji?
Przepisy nie wprowadzają odrębnych zasad rozliczania dotacji dla uczniów szkół polskich, będących obywatelami Ukrainy. Dotację na tych uczniów należy rozliczać na zasadach ogólnych, wynikających z ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty