Rodzice ucznia z Ukrainy mogą zrezygnować z udziału ich dziecka w dodatkowych zajęciach lekcyjnych z języka polskiego. Korzystanie z bezpłatnej nauki języka polskiego przez osoby niebędące obywatelami polskimi jest ich prawem a nie obowiązkiem. O zakończeniu udziału ucznia w tych zajęciach może zdecydować rodzic niepełnoletniego ucznia albo dyrektor szkoły – jeśli uzna, że uczeń opanował język polski w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych.
Przepisy ustawy Prawo oświatowe gwarantują osobom niebędącym obywatelami polskimi, podlegającym obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, prawo do dodatkowej bezpłatnej nauki języka polskiego. Niezależnie od tego, z jakiego kraju uczeń przybył do Polski prawo do dodatkowej bezpłatnej nauki języka polskiego przysługuje:
Dla dzieci i młodzieży przybywających z Ukrainy przewidziano inny wymiar zajęć z dodatkowego języka polskiego. Dodatkowe zajęcia lekcyjne z języka polskiego mogą być prowadzone w wymiarze nie mniejszym niż 4 godziny lekcyjne tygodniowo. W przypadku uczniów, którzy rozpoczęli w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024 dodatkową naukę języka polskiego, prawo do tej nauki przysługuje na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy.
Jeśli uczeń niebędący obywatelem polskim chce korzystać z prawa do bezpłatnej nauki języka polskiego, to dyrektor szkoły nie może obniżać wymiaru dodatkowych godzin z języka polskiego, bo przepisy określają wyraźnie ich minimalny wymiar. Dodatkowe zajęcia lekcyjne z języka polskiego powinny być prowadzone w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych:
Prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego, może być realizowane:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń