Wiemy już, że zawieszenie funkcjonowania jednostek oświaty potrwa dłużej. Resort edukacji podał też terminy sprawdzianów i egzaminów maturalnych.
Ograniczenie działalności szkół i placówek oświatowych rodzi wątpliwości czy i jak w tym okresie dokonywać oceny pracy nauczycieli. Sprawdź, czy ocenę pracy można w związku z epidemią przełożyć na kolejny rok szkolny.
Kilkakrotnie zmieniane rozporządzenie MEN z 11 marca 2020 r. budzi wątpliwości, których placówek oświatowych dotyczy ograniczenie funkcjonowania w okresie epidemii koronawirusa. Sprawdź aktualny wykaz placówek, które realizują swoje zadania zdalnie.
Realizacja i rozliczanie godzin ponadwymiarowych nauczycieli w okresie zawieszenia działalności szkół budzi wiele wątpliwości. Wiele zależy od tego, jak zaplanuje pracę nauczycieli dyrektor. Czy organ prowadzący może narzucić mu niewypłacanie wynagrodzenia za dodatkowe godziny?
Ograniczenie funkcjonowania placówek oświatowych odczuwają boleśnie przedszkola niepubliczne. Rodzice nie zawsze są zainteresowani realizowaniem zadań oferowanych zdalnie przez przedszkole, a część przedszkoli, z przyczyn ekonomicznych, wolałoby pozostawać jedynie w gotowości do pracy a nie pracować zdalnie. Czy jest to możliwe?
Bardzo szybko doczekaliśmy się kolejnych rozwiązań w okresie zawieszenia funkcjonowania jednostek oświaty. Najważniejsze z nich dotyczy zasad funkcjonowania organów szkoły. Sprawdź, jakie rozwiązania wprowadza MEN.
Okres zawieszenia zajęć, a zarazem możliwość wykorzystania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola lub szkoły dziecka w wieku do lat 8, może przypadać na okres korzystania z wcześniej zaplanowanego urlopu wypoczynkowego. Czy to oznacza, że urlop ten zostanie przesunięty na inny termin? Nie zawsze.
Wiadomo już, że okres zawieszenia działalności dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej jednostek oświaty zostanie wydłużony do 10 kwietnia. W związku z tym przygotowane zostały nowe rozwiązania dotyczące działalności szkół i placówek w okresie zawieszenia. Nowe rozporządzenie MEN regulujące te kwestie zacznie obowiązywać 25 marca 2020 r. Sprawdzamy, jak w tym trudnym okresie powinna funkcjonować szkoła.
Niebawem MEN wyda nowe rozporządzenie, w którym mają zostać uregulowane kwestie dotyczące zdalnego nauczania. Do tego czasu jednak szkoły muszą nadal funkcjonować, z wyjątkiem prowadzenia zajęć stacjonarnych. Prezentujemy 11 rozwiązań różnych problemów dotyczących funkcjonowania szkoły w okresie zawieszenia.
Od poniedziałku 16 marca 2020 r. zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w szkołach i przedszkolach zostają zawieszone. W dniach 12-13 marca szkoły muszą zapewnić tylko zajęcia opiekuńcze. Zdaniem MEN w okresie zawieszenia nauczyciele pozostają w gotowości do pracy. Ministerstwo zachęca, by wykorzystali możliwości porozumiewania się na odległość, by przekazać uczniom materiały do samodzielnej pracy w domu.
W związku z coraz wyższymi temperaturami MEN przypomina o konieczności zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki. W ostateczności należy rozważyć skrócenie lekcji a nawet zawieszenie zajęć.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.