Poza zawiadomieniem rzecznika dyscyplinarnego dyrektor może rozważyć zawieszenie nauczyciela, którego dotyczy sprawa dyscyplinarna, w obowiązkach służbowych. Nie zawsze jednak takie zawieszenie będzie uzasadnione. Z drugiej strony czasami może być ono niezbędne.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Zawieszenie w obowiązkach służbowych oznacza, że nauczyciel nie może być dopuszczony do pracy. Powstaje wątpliwość, co z urlopem wypoczynkowym takiego nauczyciela. Sprawdź, czy nauczyciel po zawieszeniu obowiązkach służbowych będzie mógł skorzystać z urlopu uzupełniającego lub zaległego.
Przepisy nie określają szczegółowej procedury przywrócenia do pracy nauczyciela zawieszonego w obowiązkach służbowych. Niewątpliwie jednak nauczyciel musi niezwłocznie stawić się w pracy. Sprawdź, jak przywrócić do pracy nauczyciela po zakończeniu zawieszenia.
Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy rozpatrywanie zażalenia od zawieszenia nauczyciela w obowiązkach służbowych na posiedzeniu niejawnym jest zgodne z Konstytucją. Udział w sprawie zgłosił Rzecznik Praw Obywatelskich.
Zawieszenie w obowiązkach służbowych skutkuje pozbawieniem nauczyciela dodatków do wynagrodzenia i pensji za godziny ponadwymiarowe. Nie pozostaje to bez wpływu na zasiłek chorobowy, jeżeli nauczyciel korzysta ze zwolnienia lekarskiego. Więcej w artykule.
Nauczyciel nie może być zawieszony w obowiązkach bez końca. Zawieszenie to powinno trwać nie dłużej niż toczące się przeciwko nauczycielowi postępowanie dyscyplinarne. Sprawdź, kiedy dokładnie należy zakończyć takie zawieszenie i dopuścić nauczyciela do pracy.
W trakcie zawieszenia w obowiązkach służbowych część wynagrodzenia nauczyciela podlega zatrzymaniu. W niektórych przypadkach takie wynagrodzenie musi zostać zwrócone przez szkołę. Sprawdź, jakich sytuacji dotyczy obowiązek zwrotu zatrzymanego wynagrodzenia.
Zawieszenie w obowiązkach służbowych wyklucza na pewien okres wykonywanie pracy w nauczyciela. Pozostawia też ślad na pensji nauczyciela.
W określonych sytuacjach pracodawca powinien zostać zawiadomiony o toczących się lub zakończonych postępowaniach sądowych przeciw nauczycielowi. Informacje te mogą być istotne w kontekście dalszego zatrudnienia nauczyciela lub zawieszenia go w obowiązkach służbowych.
W czasie biegu trzymiesięcznego okresu na dokonanie oceny pracy nauczyciela zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, które mogą mieć wpływa ostateczną ocenę pracy nauczyciela. Przykładowo, przeciwko nauczycielowi może zostać wszczęte postępowanie karne lub dyscyplinarne, które wiadomo, że nie zakończy się do momentu wydania oceny pracy. Sprawdź, czy takie okoliczności uzasadniają wstrzymanie biegu terminu na dokonanie oceny pracy nauczyciela.
W przypadku m.in. umorzenia postępowania dyscyplinarnego przeciwko nauczycielowi należy zwrócić mu zatrzymane kwoty wynagrodzenia. Sprawdź, czy chodzi tylko o wynagrodzenie zasadnicze czy także dodatki i utracone wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.