Zawieszenie w obowiązkach służbowych skutkuje pozbawieniem nauczyciela dodatków do wynagrodzenia i pensji za godziny ponadwymiarowe. Nie pozostaje to bez wpływu na zasiłek chorobowy, jeżeli nauczyciel korzysta ze zwolnienia lekarskiego. Więcej w artykule.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego oraz pozostałych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, a także wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, podstawa wymiaru zasiłku jest ustalana z faktycznego okresu zatrudnienia, za pełne kalendarzowe miesiące zatrudnienia (art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej).
Jednocześnie w podstawie wymiaru nie uwzględnia się składników wynagrodzenia przysługujących tylko do określonego terminu – w myśl umowy o prace lub innego aktu. Są one pomijane w podstawie wymiaru zasiłku należnego za okres po tym terminie.
Reguła ta ma więc zastosowanie nie tylko w przypadku zmiany zasad wynagradzania i podjęcia przez pracodawcę decyzji o zaprzestaniu wypłaty składnika wynagrodzenia. Stosuje się ją również składników wynagrodzenia, których wypłata na podstawie przepisów płacowych uległa zawieszeniu.
Właśnie takim przepisem płacowym jest art. 85u ust. 2 Karty Nauczyciela. Zgodnie z tym przepisem w okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków nauczycielowi nie przysługują dodatki oraz wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Oznacza to, że w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych nie należy uwzględniać składników wynagrodzenia nie przysługujących w okresie zawieszenia nauczyciela.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń