Przepisy nie określają szczegółowej procedury przywrócenia do pracy nauczyciela zawieszonego w obowiązkach służbowych. Niewątpliwie jednak nauczyciel musi niezwłocznie stawić się w pracy. Sprawdź, jak przywrócić do pracy nauczyciela po zakończeniu zawieszenia.
Dyrektor szkoły może zawiesić w pełnieniu obowiązków nauczyciela, przeciwko któremu:
Zawieszenie jest wówczas możliwe, gdy z uwagi na powagę i wiarygodność zarzutów odsunięcie nauczyciela od obowiązków w szkole jest celowe.
Zawieszenie w obowiązkach służbowych powinno trwać maksymalnie 6 miesięcy. Wyjątkowo jednak jest ono przedłużane do czasu prawomocnego zakończenia postępowania dyscyplinarnego lub karnego, w związku z którym nastąpiło.
Jak postąpić w przypadku, gdy nauczyciela zawieszono jeszcze przed wszczęciem postępowania dyscyplinarnego? W przypadku umorzenia postępowania wyjaśniającego (poprzedzającego właściwe postępowanie dyscyplinarne) zawieszenie powinno zostać zakończone
Nauczyciel powinien stawić się do pracy niezwłocznie po ustaniu przyczyn zawieszenia. W praktyce o obowiązku stawienia się w pracy powinien poinformować go dyrektor, ustalając termin powrotu. Jeżeli nauczyciel nie stawi się do pracy, wówczas powinien usprawiedliwić swoją nieobecność, gdyż zawieszenie w obowiązkach nie będzie takim usprawiedliwieniem.
Dodatkowo jeżeli postępowanie karne lub postępowanie dyscyplinarne skończy się:
wówczas nauczycielowi zwraca się zatrzymane kwoty wynagrodzenia (art. 85u ust. 4 Karty Nauczyciela).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń