szkoła niepubliczna

umowy z rodzicami w szkole niepublicznej

Wszystko o umowach z rodzicami w szkole niepublicznej

Czy dyrektor szkoły niepublicznej może nie podpisać z rodzicem umowy i nie przyjąć dziecka? Czy odmowa zawarcia umowy musi być uargumentowana? To częste pytania w kontekście umów w szkołach niepublicznych. Poznaj najczęstsze problemy związane z umowami w szkołach niepublicznych, w tym m.in. przyjmowania uczniów z orzeczeniem.

Obowiązek szkolny spełnia się przez uczęszczanie do szkoły podstawowej publicznej albo niepublicznej (art. 36 ust. 8 Prawa oświatowego). Należy zwrócić uwagę na treść art. 88 ust. 2 ustawy. Zgodnie z nim akt założycielski publicznej szkoły podstawowej określa także jej zasięg terytorialny (obwód), w szczególności nazwy miejscowości, a w miastach - nazwy ulic lub ich części, należących do jej obwodu, oraz podporządkowane jej organizacyjnie szkoły filialne. Publicznej szkole podstawowej prowadzonej przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną nie ustala się obwodu, chyba że osoba prowadząca wystąpi z takim wnioskiem.

Tak więc z przepisu tego wynika, że szkole publicznej samorządowej można ustalić obwód, ale nie zawsze jest to obowiązkowe. Natomiast szkołom niepublicznym nie ustala się obwodu. Ma to istotne znaczenie dla praw ucznia wynikających z treści art. 133 ust. 1 Prawa oświatowego. Zgodnie z tą regulacją do klasy I publicznej szkoły podstawowej, której ustalono obwód, przyjmuje się na podstawie zgłoszenia rodziców dzieci i młodzież zamieszkałe w tym obwodzie. Ten przepis również przywołuje wyłącznie szkoły publiczne i oznacza, że w przypadku szkół niepublicznych, dla których obwodu się nie ustala, nie jest wystarczające zgłoszenie do szkoły aby uczeń został przyjęty, lecz dokonywana jest rekrutacja.

Tu należy przywołać art. 172 ust. 2 pkt 7 Prawa oświatowego, zgodnie z którym statut szkoły niepublicznej określa zasady przyjmowania uczniów. 

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie są zasady przyjmowania do szkół niepublicznych
  • Czy dyrektor może odmówić podpisania umowy z rodzicami
  • Czy można wypowiedzieć umowę w szkole niepublicznej
  • Na jakiej podstawie następuje skreślenie ucznia z lisy
  • Na jakich zasadach przyjmuje się do szkół niepublicznych uczniów z orzeczeniem
Finansowanie nauki języka polskiego dla uczniów-cudzoziemców w szkole niepublicznej

Finansowanie nauki języka polskiego dla uczniów-cudzoziemców w szkole niepublicznej

Gmina nie ma obowiązku finansowania nauki języka polskiego dla uczniów-cudzoziemców w szkołach i placówkach niepublicznych. Może ją jednak sfinansować na wniosek osoby prowadzącej szkołę. Praktyka wskazuje, że różne jest postępowanie gmin w kwestii  finansowania takiego wsparcia. Dlatego niezbędne jest ustalenie we właściwym terytorialnie  organie dotującym, czy szkoła otrzyma środki finansowe dla tych uczniów.

Punktem wyjścia do interpretacji są przepisy Rozdziału 7: „Kształcenie osób przybywających z zagranicy” ustawy Prawo oświatowe. Analiza przepisów art. 165 ust. 1 wskazuje, że kształcenie uczniów cudzoziemskich wg przepisów ustawy odbywa się tylko w szkołach i placówkach publicznych. Nie ma też wątpliwości, że regulacje zawarte w art. 165 ust. 2–6 także wprost  wskazują, że dotyczą szkoły publicznej.

Także rozporządzenie MEN z 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw uszczegóławiające zasady udzielania wsparcia uczniom-obcokrajowcom, dotyczą szkół publicznych.

Zwolennicy drugiej interpretacji uznają, że ww. przepisy nie wskazują, że dotyczą tylko szkół publicznych. A to nie wyklucza możliwości finansowania wsparcia cudzoziemców w szkołach niepublicznych. Przyjmują, że co do zasady, prawo ucznia-cudzoziemca nie jest ograniczone do szkół publicznych.

Ponadto, wskazują, że art. 2 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, który określa definicje różnych pojęć używanych w ustawie. I tak pod pojęciem:

  • organ prowadzący ‒ należy rozumieć ministra, jednostkę samorządu terytorialnego, osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego oraz osobę fizyczną prowadzących przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, szkołę lub placówkę,
  • szkoła – należy przez to rozumieć publiczną i niepubliczną szkołę, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe, publiczną szkołę artystyczną oraz niepubliczną szkołę artystyczną o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak interpretować przepisy dotyczące finansowania nauki języka polskiego,
  • czy gmina jest zobowiązana finansować naukę polskiego dla uczniów cudzoziemców w szkołach niepublicznych,
  • jakie są dwa kluczowe stanowiska w sprawie finansowania ww. nauki w szkołach niepublicznych.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql