Czy dyrektor szkoły niepublicznej może nie podpisać z rodzicem umowy i nie przyjąć dziecka? Czy odmowa zawarcia umowy musi być uargumentowana? To częste pytania w kontekście umów w szkołach niepublicznych. Poznaj najczęstsze problemy związane z umowami w szkołach niepublicznych, w tym m.in. przyjmowania uczniów z orzeczeniem.
Obowiązek szkolny spełnia się przez uczęszczanie do szkoły podstawowej publicznej albo niepublicznej (art. 36 ust. 8 Prawa oświatowego). Należy zwrócić uwagę na treść art. 88 ust. 2 ustawy. Zgodnie z nim akt założycielski publicznej szkoły podstawowej określa także jej zasięg terytorialny (obwód), w szczególności nazwy miejscowości, a w miastach - nazwy ulic lub ich części, należących do jej obwodu, oraz podporządkowane jej organizacyjnie szkoły filialne. Publicznej szkole podstawowej prowadzonej przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną nie ustala się obwodu, chyba że osoba prowadząca wystąpi z takim wnioskiem.
Tak więc z przepisu tego wynika, że szkole publicznej samorządowej można ustalić obwód, ale nie zawsze jest to obowiązkowe. Natomiast szkołom niepublicznym nie ustala się obwodu. Ma to istotne znaczenie dla praw ucznia wynikających z treści art. 133 ust. 1 Prawa oświatowego. Zgodnie z tą regulacją do klasy I publicznej szkoły podstawowej, której ustalono obwód, przyjmuje się na podstawie zgłoszenia rodziców dzieci i młodzież zamieszkałe w tym obwodzie. Ten przepis również przywołuje wyłącznie szkoły publiczne i oznacza, że w przypadku szkół niepublicznych, dla których obwodu się nie ustala, nie jest wystarczające zgłoszenie do szkoły aby uczeń został przyjęty, lecz dokonywana jest rekrutacja.
Tu należy przywołać art. 172 ust. 2 pkt 7 Prawa oświatowego, zgodnie z którym statut szkoły niepublicznej określa zasady przyjmowania uczniów.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń